Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Norweskie fundusze nie dla Chrzanowa. Wielka szkoda

15.01.2020 15:54 | 3 komentarze | 6 269 odsłon | Alicja Molenda

Tak jak na prezentowanym obrazku mogła wyglądać przestrzeń pomiędzy ul. 29 Listopada a Krakowską. Od dawna czeka na zagospodarowanie. I jeszcze poczeka.

3
Norweskie fundusze nie dla Chrzanowa. Wielka szkoda
Koncepcja zgospodarowania przestrzeni między Krakowską a 29 Listopada w Chrzanowie. Autorzy architekci: Maciej Nitka, Michał Tempiński, Mateusz Wierzba
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wielkie nadzieje wiązał burmistrz Chrzanowa, a pewnie też mieszkańcy, z naborem do tzw. funduszy norweskich, za kóre można finansować rozwój lokalny w Polsce.

Do rozdania w ostatnim naborze na lata 2014-2021 jest 102 mln euro.O te pieniądze zdecydowało się walczyć 213 miast. Wśród nich Chrzanów z projektem "2,0 Zrównoważony rozwój miasta". 13 stycznia komitet ds. wyboru projektów ogłosił wyniki kwalifikacji do II etapu. Przeszły 54 projekty. Niestety, chrzanowski przepadł. Wielka szkoda, bo z tego powodu nie ma na razie co marzyć o realizacji pięknej, architektonicznej koncepcji zagospodarowania przestrzeni pomiędzy ul. Krakowską a 29 Listopada przygotowanej przez pracownię arch. Macieja Nitki, a zaprezentowanej pod koniec roku przez burmistrza Roberta Maciaszka. Trzeba szukać pieniędzy gdzie indziej.

W ścisłym finale konkursu znajdzie się 15 miast i to one podzielą miedzy siebie 102 mln euro. 85% tej sumy pochodzi z tzw. funduszy zwanych norweskimi, 15% dokłada budżet naszego państwa. Pieczę nad wszystkim sprawuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Poniższy link prowadzi do listy projektów zakwalifikowanych do II etapu konkursu w ramach programu Rozwój Lokalny. Można sprawdzić, jakie projekty złożyli konkurenci Chrzanowa.

http://www.eog.gov.pl/media/83218/Lista_rankingowa_zarysow_projektow_Programie_Rozwoj_lokalny.pdf