Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Taki pomnik ma stanąć na rondzie w Chrzanowie

07.12.2018 13:27 | 17 komentarzy | 5 510 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Znamy wyniki konkursu na projekt pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Był organizowany w ramach Chrzanowskiego Budżetu Obywatelskiego. Autorzy zwycięskiej pracy dostaną w nagrodę 21,5 tys. zł.

17
Taki pomnik ma stanąć na rondzie w Chrzanowie
Ten projekt wygrał w chrzanowskim konkursie. FOT. UM w Chrzanowie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się pięć prac. Jeden z artystów ostatecznie zrezygnował.

Pozostałe cztery projekty oceniała Komisja Konkursowa, w której skład weszli m.in specjaliści z Akademii Sztuk Pięknych oraz Andrzej Pilecki, syn rotmistrza. Zwyciężyła praca zgłoszona przez trzech artystów. Jej autorami są Krzesimir Wiater, Jacek Dudek i Andrzej Dromert.

Odlana z brązu rzeźba przedstawia Witolda Pileckiego na koniu z szablą w ręce. W nagrodę zwycięzcy dostaną 21,5 tys. zł.

Drugie miejsce i nagrodę 13,5 tys. zł otrzyma Karol Badyna. Pozostali uczestnicy za zakwalifikowanie się do drugiego etapu dostaną po 7,5 tys. zł. To Mirosław Gołofit i Piotr Bieryt oraz Marek Maślaniec.

Wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 10 grudnia, o godz. 16 w Galerii na Styku w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.

Przypomnijmy, że pomnik ma powstać na rondzie u zbiegu ulic: Oświęcimskiej, Śląskiej i Skorupki w Chrzanowie. Najpierw trzeba jednak zebrać na ten cel pieniądze. Zajmie się tym społeczny komitet, w którego skład wchodzą m.in. przedstawiciele Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie.