Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Palmy i pogrzeb żuru (WIDEO, ZDJĘCIA)

25.03.2018 23:00 | 0 komentarzy | 5 409 odsłon | Łukasz Dulowski

Niedzielnym popołudniem zaczęły się pojawiać palmy wielkanocne na chrzanowskim Rynku. Do wygrania były książki i pieniądze.

0
Palmy i pogrzeb żuru (WIDEO, ZDJĘCIA)
W niedzielę zaroiło się od palm wielkanocnych na Rynku w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Prowadzący konkurs Antoni Dobrowolski z MOKSiR-u przypomniał, że dotychczasowy rekord ustanowiła w Chrzanowie młodzież z parafii Matki Bożej Różańcowej. Ich dzieło miało 18 metrów długości.

Tym razem również zwyciężyli młodzi ludzie, skupieni w Grupie Apostolskiej przy wspomnianej parafii. Nagrodą był religijny album i 100 zł. Zaprezentowali palmę wysoką na 4 metry.

- Zrobiliśmy wyjątek i nie odliczaliśmy punktów za użycie sztucznych ozdób. Ale nie powinno się ich wykorzystywać w palmach. Oczywiście, dopuszczalna jest bibuła stosowana w tego rodzaju kompozycjach od początku XX wieku - przypomina Agnieszka Oczkowska, etnograf z wygiełzowskiego skansenu, członek jury.

Przed rozpoczęciem konkursu, jak również w trakcie obradowania jurorów Antoni Dobrowolski opowiadał o różnych ciekawostkach i zwyczajach związanych z Wielkanocą. Na przykład o pogrzebie żuru, który spożywano przez cały post, a gdy zbliżał się czas Zmartwychwstania, wylewano go na ziemię.