Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Ile pieniędzy podatników trafi do klubów sportowych

19.02.2018 14:34 | 1 komentarz | 4 957 odsłony | Michał Koryczan

Czasy, gdy na działalność sportowców wystarczały fundusze z miast i gmin już minęły. Dziś w klubowych budżetach coraz większy procent stanowią pieniądze od sponsorów.

1
Ile pieniędzy podatników trafi do klubów sportowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Około 2,7 miliona złotych przeznaczyły gminy ziemi chrzanowskiej na tegoroczną działalność miejscowych klubów sportowych. Szczegóły można znaleźć w poniższej infografice.

Działacze nie ukrywają, że bez finansowego wsparcia ze strony samorządu nie miałyby żadnych szans na funkcjonowanie.
Czasy, gdy fundusze z gmin wystarczały w znacznej mierze, już przeminęły. Dziś proporcje wyglądają zupełnie inaczej. W klubowych budżetach coraz większy procent stanowią pieniądze od sponsorów.

- W naszym przypadku jest to od dziesięciu do piętnastu procent. Bez tego nie mielibyśmy szans funckjonować - mówi Krzysztof Sadowski, prezes Arki Babice.

W ubiegłym roku zarządzany przez niego klub piłkarski otrzymał 32,9 tys. zł gminnej dotacji. Od sponsorów natomiast ok. 5 tys. zł.

Zeszłoroczny budżet Fabloku Chrzanów, najlepszego futbolowego klubu w gminie wyniósł ok. 200 tys. zł (zespół seniorów oraz akademia piłkarska dla dzieci i młodzieży). Dotacja stanowiła 120 tys. zł. Resztę (40 proc.) darowizny, m.in. od sponsorów.

- O wsparcie jest naprawdę trudno. Szczególnie, że mamy konkurencję w postaci piłki ręcznej. Dawniej cały ciężar finansowania klubów sportowych ponosiły zakłady pracy. Dziś spoczywa on na barkach miast, ale ich budżety nie są z gumy - mówi Artur Filipski, prezes Fabloku.

O tym jak wyglądają finanse w innych klubach sportowych z ziemi chrzanowskiej, można przeczytać w elektronicznym (TUTAJ) i papierowym wydaniu "Przełomu".