Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Lekarz w ambulansie poczeka na krwiodawców

19.07.2017 11:00 | 2 komentarze | 5 662 odsłon | Marek Oratowski

W piątek, 21 lipca, pod libiąskim supermarketem Intermarche kolejny raz można oddać krew. Trzeba być pełnoletnim i zdrowym.

2
Lekarz w ambulansie poczeka na krwiodawców
W ubiegłym roku krew w trakcie dorocznej akcji w Libiążu oddała m.in. Wioleta Paluch
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od godz. 10 do 15 na osoby o otwartym sercu będzie czekał przy libiąskim sklepem ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Podobna akcja 12 sierpnia zostanie przeprowadzona przy trzebińskim Intermarche. W całej Polsce trwa kampania "Zbieramy krew dla Polski".

- Do jej oddawania zapraszamy osoby między 18 a 65 rokiem życia, choć, za zgodą lekarza, krwiodawcą można być nawet po 65. urodzinach. W każdym przypadku trzeba ważyć co najmniej 50 kg - tłumaczy Renata Kawka, Sekretarz Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.
Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed nie można także zażywać niektórych leków, w tym aspiryny. W dniu oddania krwi zaleca się zjedzenie lekkiego śniadania i wypicie dużej ilości płynów. Aby oddać krew i jej składniki, niezbędne jest okazanie dowodu osobistego.

Każdy, kto zdecyduje się na ten krok, uzyska bezpłatnie wyniki badań laboratoryjnych oraz otrzyma breloczek pierwszej pomocy, zawierający jednorazowe rękawiczki i maseczkę do sztucznego oddychania. Zbiórce towarzyszyć będą konkursy i atrakcje dla dzieci oraz pokaz pierwszej pomocy.

Od 2008 roku Grupa Muszkieterów i Polski Czerwony Krzyż zebrali ponad 13 600 litrów krwi od blisko 40 200 dawców. Plonem ubiegłorocznej akcji w Libiązu było 10,6 litra płynu ratującego życie.