Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Radni wytykają burmistrzowi słaby projekt budżetu i brak wizji rozwoju

03.12.2015 16:12 | 17 komentarzy | 5 879 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik
Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 20:34

Inicjatorzy referendum nie przestają krytykować Marka Niechwieja i apelują, by go odwołać 13 grudnia. Tym razem chodzi o projekt budżetu na przyszły rok. Planowane wydatki inwestycyjne są dużo mniejsze niż tegoroczne i obciążają wyłącznie gminę. Niechwiej nie przewiduje pozyskania jakichkolwiek funduszy unijnych.

17
Radni wytykają burmistrzowi słaby projekt budżetu i brak wizji rozwoju
W zwołanej w czwartek konferencji prasowej uczestniczyli radni: Przemysław Pająk, Miłosz Kocot i Zdzisława Musiał
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- W autorskim budżecie burmistrza Niechwieja na 2016 r. nie ma żadnej myśli strategicznej. Dominuje tylko rozdawnictwo. Proponowane inwestycje w sołectwach mają charakter kosmetyczny. Nie planuje się przykładowo budowy drugiego etapu kanalizacji w ramach Funduszu Spójności, na czym tak zależy wielu mieszkańcom - zauważa radny Miłosz Kocot.

Marek Niechwiej chce przeznaczyć na inwestycje o 2,5 mln zł mniej niż w tym roku. Na dodatek pieniądze na ten cel mają obciążać wyłącznie budżet gminy. W projekcie wieloletniej prognozy finansowej czytamy, że „wydatków na programy finansowane z udziałem środków unijnych nie planuje się". I właśnie to bardzo niepokoi radę miejską.

- Szereg wyborczych obietnic burmistrza składanych chrzanowianom przy różnych okazjach nie ma odzwierciedlenia w planach na przyszły rok. W projekcie budżetu nie ma mowy o strefie przemysłowej, ani tej przy autostradzie ani chrzanowsko-libiąskiej. Nie ma też złotówki na budowę czy nawet dokumentację projektową parkingów wielopoziomowych za urzędem i przy ul. Kusocińskiego, a przecież burmistrz obiecuje ich powstanie - wyliczają inicjatorzy referendum.

Niepokoi ich także, że na spłatę zadłużenia gminy burmistrz proponuje przeznaczyć w przyszłym roku tylko 600 tys. zł. W tym roku na wniosek Marka Niechwieja dokonano wcześniejszej spłaty kredytu w wysokości 5 mln zł.

- Wiele osób zarzuca nam, że uczepiliśmy się burmistrza tylko dlatego, że pijany jechał samochodem i zamiast czekać na prawomocne rozstrzygnięcie sądu, już wydajemy wyrok. To, że złamał prawo to tylko jeden z argumentów za jego odwołaniem. Marek Niechwiej przede wszystkim nie potrafi zarządzać gminą i nie ma wizji jej rozwoju, co widać dobitnie po jego autorskim budżecie - podkreśla Krzysztof Zubik, przewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie.

***
Referendum w sprawie odwołania Marka Niechwieja odbędzie się 13 grudnia. By było ważne, zagłosować musi 6,6 tys. osób.

1. Jeżeli większość opowie się za odwołaniem go ze stanowiska, Niechwiej przestanie być burmistrzem przed upływem kadencji. Nowy gospodarz gminy zostanie wyłoniony w wyborach, a do tego czasu Chrzanowem będzie zarządzał komisarz wskazany przez premiera.

2. Drugi scenariusz jest taki, że przy wymaganej frekwencji większość głosujących zdecyduje, iż Marek Niechwiej powinien rządzić dalej. Wtedy rozwiązaniu ulegnie rada miejska i zarządzone zostaną nowe wybory.

3. Jeśli do urn pójdzie mniej niż 6,6 tys. osób referendum będzie nieważne. Zostanie ten sam burmistrz i ta sama rada miejska.