Ziemia chrzanowska
Propozycje na weekend
W ramach tegorocznej majówki najbardziej widowiskową imprezą będzie przejazd kawalerii do klasztoru w Alwerni. Największe hulanki, bo do białego rana i z poprawinami na drugi dzień, szykują się w Kwaczale.

- Nie słyszałem od mieszkańców, żeby w długi weekend majowy chcieli czegoś konkretnego, jeśli chodzi o propozycje samorządowe. Bardziej nastawiają się na spotkania w gronie rodziny i znajomych, na wspólne grillowanie - mówi Marek Skowronek, dyrektor alwerniańskiego ośrodka kultury.
1 maja, Bobrek, Wygiełzów, Alwernia
Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej w Chrzanowie organizuje rajd konny z Oświęcimia do Alwerni trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz.
8.30 - wjazd z ul. Więźniów Oświęcimia na terenie Obozu Auschwitz
9.00 - zapalenie znicza pod ścianą śmierci na terenie muzeum
9.10 - wyjazd uczestników rajdu w kierunku rzeki Soły, ulicą St. Leszczyńskiej
9.30 - przemarsz bulwarami nad Sołą do Rynku w Oświęcimiu
11.00 - prezentacja sylwetki rtm. Pileckiego oraz projekcja filmu "Ucieczka z piekła" w Domu Ludowym w Bobrku
12.00 - przybycie Ułanów do Domu Ludowego w Bobrku
14.00 - postój na terenie skansenu w Wygiełzowie; spotkanie z młodzieżą i władzami gminy
16.00 - klasztor oo. Bernardynów w Alwerni - projekcja filmu "Ucieczka z piekła" i prezentacją sylwetki rtm. W. Pileckiego
17.00 - zakończenie rajdu przy klasztorze; nabożeństwo majowe
1 maja, Żarki
13.00 - Festyn Majówkowy przy Domu Kultury: zabawy i konkursy dla najmłodszych, mecz piłki nożnej samorząd/oldboje kontra reprezentacja powiatowej policji z Chrzanowa, pokaz i tresura psów, pokazy karate chrzanowskiego klubu "Kyokushin", muzyczny festyn taneczny.
1 maja, Chełmek
9.30 - Inauguracja rozgrywek Amatorskiej Ligi Tenisa Ziemnego w Chełmku. Korty Tenisowe przy ul. Brzozowej 2.
17.00 - Występ Ukraińskiego cyrku "Katarzyna". Artyści byli uczestnikami polskiej edycji programu "Mam talent". Obrzeża Parku Rodzinnego w Chełmku.
19.00-23.00- Muzyczne spotkanie z DJ Remiksem w Parku Rodzinnym.
1 maja, Kwaczała, Stare Dworzysko
III Powiatowy Zlot Nordic Walking
15.00-16.00 - rejestracja przybyłych uczestników, biesiada turystyczna
1 maja, Jankowice, Rozkochów, Zagórze, Mętków
GOKiS zaprasza na sportową majówkę w sołectwach.
10.00 - początek zajęć na boisku szkolnym w Jankowicach, klubie „Pięterko" w Rozkochowie, na placu przy remizie w Zagórzu i boisku szkolnym w Mętkowie.
2 maja, Trzebinia
Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec w Trzebini zaprasza na Rynek z okazji Święta Flagi.
10.00-15.00 - rozdawanie chorągiewek, malowanie twarzy, patriotyczna sesja zdjęciowa, gra miejska (regulamin na stronie www.tck.trzebinia.pl, zgłoś patrol: dzienflagi@trzebinia.zhp.pl)
2 maja, Żarki
14.00 - Rowerowy Rajd Trzech Pokoleń, start na placu zabaw „na Gronówku" przy ul. Pstrowskiego
17.00 - piknik przy świetlicy w Kosówkach (potyczki rodzinne, turnieje, grillowanie)
2 maja, Kwaczała, Stare Dworzysko
Od godz. 16.00 do świtu biesiada rodzinno-towarzyska, m.in. występ dzieci i młodzieży, „Kwaczalskich Cheerleaderek", KGW Kwaczała, grupy Bolęcanie, zabawa z zespołem EX-BAND.
2 maja, Chrzanów
17.00 - „Piosenek polskich czar", koncert grupy „Impresja" w Starej Kotłowni.
3 maja, Libiąż
10.00 - uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja: msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Barbary w Libiążu; okolicznościowe spotkanie przy pomniku Tadeusza Kościuszki.
11.30 - gala sportu; wręczenie stypendiów i nagród (sala widowiskowa LCK).
3 maja, Chrzanów
10.15 - w kościele pw. św. Mikołaja uroczysta msza za ojczyznę z udziałem chóru męskiego Żaby
3 maja, Trzebinia
TCK i OSP w Trzebini zapraszają na obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz gminne obchody Dnia Strażaka.
11.15 - na Rynku koncert Miejskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Krzysztofa Paluchowskiego; apel z okazji Dnia Strażaka; "Śladami Jana Pawła II" - inscenizacja słowno-muzyczna w wykonaniu dzieci z PS nr 6 w Trzebini.
12.15 - kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini - uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny oraz straży pożarnej z udziałem Chóru "Milenium".
3 maja, Babice
9.00 - turniej piłki nożnej o Puchar Starosty Powiatu Chrzanowskiego na boisku „Orlik".
3 maja, Alwernia
15.00 - kościół pw. Stygmatów Św. Franciszka z Asyżu w Alwerni; msza święta w intencji Ojczyzny.
16.00 - Rynek w Alwerni: zaciągnięcie warty honorowej przy płycie Nieznanego Żołnierza przez żołnierzy V Batalionu Dowodzenia z Krakowa, druhów OSP Alwernia, poczty sztandarowe i in. Okolicznościowe przemówienia. Program artystyczny przygotowany prze młodzież z ZS nr 1 w Alwerni.
3 maja, Kwaczała, Stare Dworzysko
15.00 - „Wszystko na bis", czyli poprawiny sobotniej imprezy.
Komentarze
5 komentarzy
...lub słuchając, oczywiście...
...z czasem, czytając opowieści o wejściach i wyściach do i z miejsca kaźni w Auschwitz nachodzą mnie wątpliwości! eheheheh
Daga13 ksiądz mieszkał w aptece na rynku, w klasztorze byli Niemcy!!!
W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z obozu, byli to Jan Redzej i Edward Ciesielski[8]. Wzdłuż toru kolejowego doszli do Soły, a następnie do Wisły, przez którą przepłynęli znalezioną łódką. U księdza w Alwerni dostali posiłek oraz przewodnika. Przez Tyniec, okolice Wieliczki i Puszczę Niepołomicką przedostali się do Bochni i tam ukrywali się u państwa Oborów przy ulicy Sądeckiej.
Ha ha dobre tablice na kościele, rajdy, pokazy filmów w klasztorze, a przecież Pilecki nigdy nie był w klasztorze w Alwerni, bo tam byli Niemcy i ich sojusznicy z Ukrainy. Więc po co te szopki polityczne w tym świętym miejscu? Oddajcie Bogu co boskie, a cesarzowi co cesarskie!!!!