Nie masz konta? Zarejestruj się

Rudno

W naszym zapale jest moc – mówią kobiety z Rudna

19.02.2023 14:00 | 1 komentarz | 2 145 odsłony | Ewa Solak
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rudno działa ponad 20 lat. Prowadzi maleńką, publiczną szkołę i punkt przedszkolny. W sumie na ośmiu nauczycieli przypada tam 21 dzieci. Prawie jak na prywatnym nauczaniu, choć tu jest bezpłatnie. Jak to funkcjonuje?
1
W naszym zapale jest moc – mówią kobiety z Rudna
Dorota Kurdziel i Barbara Ptasińska z kroniką stowarzyszenia w rudniańskiej szkole
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dorota Kurdziel i Barbara Ptasińska razem z innymi rodzicami ponad 20 lat temu postanowiły założyć stowarzyszenie, żeby ratować przewidzianą do likwidacji wiejską szkołę.

- Do tej szkoły chodziła moja babcia i moja mama. Chodziłam ja, mój mąż, potem córki, a teraz chodzą też wnuki. Oddałyśmy jej siły i serce. Ta szkoła musi przetrwać - mówi Barbara Ptasińska.

Przez 14 lat pieczę nad szkołą jako osoba fizyczna sprawował członek stowarzyszenia Aleksander Wiatr - ówczesny dyrektor. Potem stowarzyszenie zdecydowało się samodzielnie prowadzić placówkę.

W szkole prowadzone są zajęcia dodatkowe, m. in. edukacja regionalna oraz różnego rodzaju warsztaty. Działa tam także świetlica szkolna.

- Wiele rzeczy dzieje się u nas po prostu dzięki dobrym ludziom, darowiznom dla stowarzyszenia i projektom (m. in. "Aktywna Tablica", "Laboratoria Przyszłości"), które piszemy i zdobywamy dofinansowanie. Dzięki temu mamy nowoczesny sprzęt do nauki: tablice multimedialne, drukarkę 3D, laptopy, roboty edukacyjne i wiele innych - wylicza Barbara Ptasińska.

Z historii Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Rudno
Stowarzyszenie działa od 2001 r. Oprócz prowadzenia szkoły i punktu przedszkolnego jego celem jest m.in. zachowanie i kultywowanie lokalnej tradycji i tożsamości kulturowej gminy Krzeszowice i regionu krakowskiego. Jest wydawcą płyt zespołu Rudnianie, organizatorem wydarzeń i imprez. W 2016 r. zostało nominowane do nagrody Źródło Sukcesu w kategorii organizacja. W 2019 r. statuetkę Źródła sukcesu w kategorii człowiek otrzymał Jan Ryś - regionalista, długoletni kierownik zespołu Rudnianie i członek stowarzyszenia. W 2018 r. za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury na rzecz lokalnej społeczności Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rudno otrzymało nagrodę starosty krakowskiego

Więcej o tym, jak funkcjonuje szkoła w Rudnie, na jakich zasadach zatrudnieni są nauczyciele, i co jeszcze robią panie ze stowarzyszenia aktywizując lokalną społeczność możecie przeczytać w aktualnym wydaniu „Przełomu", w wersji elektronicznej dostępnym TUTAJ.