Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Przełom proponuje do przeczytania: Klasztor. Żałoba

14.01.2024 18:00 | 0 komentarzy | 1 940 odsłona | Tadeusz Jachnicki
Jest Żydem czy Arabem? A może czasami jednym, a czasami drugim? Jak ma zareagować, gdy taksówkarz w Jerozolimie oznajmia, że "Arabowie są źli i trzeba ich zabijać"? A może ma coś z Polaka? Dziadek, choć urodzony w Łodzi, utrzymuje, że nigdy w Polsce nie był.
0
Przełom proponuje do przeczytania: Klasztor. Żałoba
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie był też w obozie, tak mówi. I przekonuje, że cyferki wytatuowane na przedramieniu, to numer telefonu, którego nie chciał zapomnieć.

"Klasztor. Żałoba", to dwie krótkie autobiograficzne powieści, czy raczej powiastki, Eduardo Halfona, gwatemalskiego pisarza zaliczanego do grona najciekawszych współczesnych autorów latynoamerykańskich.
W pierwszej Eduardo wybiera się do Jerozolimy na ślub siostry, która postanowiła stać się ortodoksyjną Żydówką, w drugiej krąży po Gwatemali, w której się urodził, choć już nie wychował. Usiłuje odtworzyć losu swojego stryja, który zmarł jako dziecko.

Autor zabiera nas też do USA i Polski, mimo iż dziadek powtarzał, by tam nie jechał, bo "Polacy nas zdradzili".
Eduardo sprawdza rodzinne mity i historie, prostuje przekłamania. Po prostu robi to co wielu z nas, szuka swoich korzeni. To nigdy nie jest proste, tym bardziej, gdy genealogiczne gałęzie leżą w różnych zakątkach świata. W przypadku Halfona rodzina matki w połowie wywodzi się z Bejrutu (dziadek jest libańskim Arabem), a w drugiej z Aleppo (babcia jest syryjską Żydówką); dziadek od strony ojca pochodzi z Polski.

"Klasztor" ukazał się w 2012 roku. "Żałoba" pięć lat później. W Polsce obie autobiograficzne powieści (jedno wydanie) ukazały się w 2023 roku.