Nie masz konta? Zarejestruj się

Dulowa

Dulowa może zostać bez dostępu do Puszczy Dulowskiej. Burmistrz mówi o pikiecie

19.03.2023 15:00 | 8 komentarzy | 5 579 odsłon | Michał Koryczan

Prowadzący do Puszczy Dulowskiej przejazd kolejowy przy ul. Tenczyńskiej w Dulowej może zostać zlikwidowany. Gdyby do tego doszło, wieś zostanie całkowicie odcięta od tego popularnego kompleksu leśnego.

8
Dulowa może zostać bez dostępu do Puszczy Dulowskiej. Burmistrz mówi o pikiecie
Dyskusja o przyszłości przejazdu kolejowego przy ul. Tenczyńskiej zajęła również sporą część niedawnego zebrania wiejskiego w Dulowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Temat likwidacji przejazdu kolejowego wrócił w ostatnim czasie. W trzebińskim magistracie odbyło się spotkanie zorganizowane przez PKP PLK SA z udziałem m.in. burmistrza Trzebini oraz przedstawicieli Nadleśnictwa Chrzanów, Nadleśnictwa Krzeszowice i Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie.

Dyskusja o przyszłości przejazdu zajęła również sporą część niedawnego zebrania wiejskiego w Dulowej.

- PKP PLK SA rozważa możliwość utrzymania przejazdu kolejowego przy ul. Tenczyńskiej, wyłącznie w kategorii F, o ile znajdzie się podmiot zainteresowany utrzymaniem tego przejazdu. Jeśli nie znajdzie się podmiot zainteresowany przejęciem przejazdu, PKP PLK zapowiada jego zamknięcie - informuje Anna Jarguz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Trzebini.

Dodaje, że podczas spotkania wyjaśniono, że przejazd w kategorii F to przejazd wewnętrzny, który jest zamknięty. Otwierany jest wyłącznie na potrzeby użytkownika w wyznaczonych wcześniej terminach i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Gdyby więc utworzono w tym miejscu przejazd kategorii F, piesi i rowerzyści nie mogliby z niego korzystać.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie przejazdu kategorii B, tak jak jest obecnie, jako przedłużenie drogi publicznej. Odpowiedzialnym za jego utrzymanie byłaby kolej. Ulica Tenczyńska jest jednak drogą wewnętrzną. Ą jednak pomysły, aby stała się ona drogą publiczną.

Jeśli nie uda się utrzymać przejazdu dla ruchu pieszego i rowerowego, Dulowa tak naprawdę zostanie bez dostępu do Puszczy Dulowskiej.

- Powiedziałem do dyrektora PKP, że jeśli nie wyjdą nam naprzeciwko, to jako pierwszy stanę tam z pikietą i będę manifestował. Jeśli nie będą chcieli utrzymać przejazdu czy wybudować kładki nad torami, niech wskażą alternatywne rozwiązanie - mówił podczas zebrania wiejskiego burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.

Według burmistrza należy rozważyć dostosowanie jednego z istniejących przepustów pod torami, by piesi i rowerzyści mogli tamtędy legalnie przechodzić.

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie przejścia w kierunku Puszczy Dulowskiej w rejonie przystanku kolejowego w Dulowej, choćby bezpośrednio z peronu pierwszego, na który można się dostać przejściem podziemnym pod torami.

Tymczasem w odpowiedzi na nasze pytania, Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK napisał, że zarządca infrastruktury, w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, planuje zlikwidować wszystkie przejazdy publiczne w poziomie szyn na odcinku Jaworzno Szczakowa - Trzebinia - Kraków Główny Towarowy. Ponadto w chwili obecnej zarządca infrastruktury nie przewiduje budowy dodatkowych przejść przez linię kolejową.

W najbliższy czwartek, 23 marca planowane jest kolejne spotkanie w sprawie przejazdu kolejowego przy ul. Tenczyńskiej w Dulowej.

Więcej na ten temat przeczytacie w najnowszym, 11. numerze "Przełomu" dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej.


Czytaj również

Czołowe zderzenie samochodów na obwodnicy. Kierująca peugeotem była pijana

Piłkarze ręczni z Chrzanowa wygrali z Wisłą i są wiceliderem rozgrywek

Jubileuszu 150-lecia szkoły nie będzie. Jakie są pomysły na jej drugie życie?

Wiosenny falstart Fabloku Chrzanów. Porażka w meczu „o sześć punktów" (WIDEO, ZDJĘCIA)

Trzebinia zagrała na szóstkę i została nowym liderem rozgrywek

„Zasłużony dla gminy Babice". Można jeszcze składać wnioski o przyznanie tytułu