Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Jubileuszu 150-lecia szkoły nie będzie. Jakie są pomysły na jej drugie życie?

19.03.2023 11:00 | 4 komentarze | 5 747 odsłon | Michał Koryczan

Za kilka miesięcy, po 148 latach podstawówka w Rozkochowie przestanie istnieć. Gmina szuka pomysłu na wykorzystanie budynku.

4
Jubileuszu 150-lecia szkoły nie będzie. Jakie są pomysły na jej drugie życie?
Budynek szkoły w Rozkochowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Powstała w 1875 r. Szkoła Podstawowa w Rozkochowie od lat była najmniejszą i najdroższą w utrzymaniu (ze względu na małą liczbę uczniów) placówką w gminie.

Od dłuższego czasu krążyło nad nią widmo zamknięcia. Podjęte przed laty próby zmiany organu prowadzącego lub przekształcenia jej w filię szkoły w Babicach spełzły na niczym.

Podobnie było z planami likwidacji placówki, na co nie zgadzała się Małopolska Kurator Oświaty.

Wszystko zmieniło się w ubiegłym roku. Od 1 września w szkole w Rozkochowie nie ma bowiem ani jednego ucznia. Do pierwszej klasy po raz kolejny nie było naboru, a rodzice pozostałych uczniów - uczęszczający ostatnio do siódmej klasy - postanowili przenieść ich do podstawówki w Jankowicach.

Małopolska Kurator Oświaty ostatecznie pozytywnie zaopiniowała uchwałę Rady Gminy Babice o zamiarze likwidacji SP w Rozkochowie, ale rozkochowska placówka formalnie zostanie zamknięta dopiero po zakończeniu roku szkolnego 2022/2023.

Uczniom zlikwidowanej szkoły zapewniono możliwość nauki w SP w Babicach. Dzieci mają zagwarantowany bezpłatny transport i opiekę podczas dowozu.

W szkole w Rozkochowie została już tylko dyrektorka. Obecnie zajmuje się procedurą likwidacyjną, związaną z inwentaryzacją dokumentów i przekazaniem ich do kuratorium.

- Inwentaryzacja jest na etapie finalnym. Część wyposażenia została rozdysponowana po gminnych placówkach - mówi Radosław Warzecha.

Gmina nie zamierza sprzedawać budynku szkoły ani dopuścić do tego, żeby stał niewykorzystany i niszczał. Obecnie mieści się w nim prywatny żłobek i nadal ma tam funkcjonować.

Do wykorzystania jest jeszcze część budynku. Co tam powstanie, zależy od potencjalnych ofert. Według wójta powinno się to rozstrzygnąć w mają tego roku.

W grę wchodzi przykładowo dom spokojnej starości. Być może wróci temat wykorzystania obiektu przez Fundację Brata Alberta. Są też głosy o utworzeniu w Rozkochowie szkoły niepublicznej.

Przypomnijmy, że na jednej z zeszłorocznych sesji Rady Gminy Babice pojawił się temat przywrócenia w Rozkochowie podstawówki.

Jak tłumaczył Radosław Warzecha, osoba niebędąca mieszkanką gminy Babice, zorganizowała spotkanie w tej sprawie. Zaprosiła na nie wójta Babic i dyrektorkę szkoły w Płokach. Żadna konkretna oferta jednak się nie pojawiła.


Czytaj również

Wiosenny falstart Fabloku Chrzanów. Porażka w meczu „o sześć punktów" (WIDEO, ZDJĘCIA)

Trzebinia zagrała na szóstkę i została nowym liderem rozgrywek

„Zasłużony dla gminy Babice". Można jeszcze składać wnioski o przyznanie tytułu

Samochód dachował na drodze krajowej 79

Trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową (WIDEO)

Wiadukt kolejowy w Chrzanowie zostanie oświetlony, ale auta już pod nim nie pojadą (WIDEO, ZDJĘCIA)

Ludzie:

Radosław Warzecha

Radosław Warzecha

Wójt gminy Babice od 2010 roku.