Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Remont Rynku w Chrzanowie skończy się przed długim weekendem majowym

12.04.2022 16:00 | 5 komentarzy | 6 247 odsłon | Łukasz Dulowski
Firma ma czas do 29 kwietnia. Zapewnia, że dotrzyma tego terminu. W tej sytuacji restauratorzy liczą po cichu, że już w długi weekend majowy uda im się uruchomić letnie ogródki.
5
Remont Rynku w Chrzanowie skończy się przed długim weekendem majowym
Remontowany Rynek w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
- Od firmy nie wpłynęło żadne pismo o przedłużenie terminu oddania Rynku. Ponadto osobiście rozmawiałam z wykonawcą, który zapewnił, że zdąży, jeśli nie będzie padał deszcz - relacjonowała podczas poniedziałkowego spotkania z restauratorami wiceburmistrz Jolanta Zubik. Chodzi głównie o położenie nowych okładzin na murkach. Musi być sucho i ciepło.

- Gorąco prosimy panią burmistrz o szczególny nadzór nad terminowym zakończeniem prac na Rynku. Może się uda otworzyć ogródki w długi weekend (1-3 maja) - mówiła Danuta Kapcia, właścicielka Hotelu i Restauracji Platan.

W spotkaniu uczestniczyli też: Tomasz Głowacz (Linda), Jacek Krężel (Utarte) i Artur Kiszka (Odyseja).

Komu i czemu służył przez wieki Rynek w Chrzanowie?

- Przez całe stulecia Rynek w Chrzanowie był placem handlowym, gdzie tętniło życie gospodarcze miasta. Każdy kupiec, który chciał coś sprzedać, mógł za odpowiednią opłatą wyłożyć swoje towary na Rynku. Chrzanów miał przywileje na 15 jarmarków w roku, odbywających się właśnie na Rynku. W XVIII wieku ówczesny właściciel miasta ufundował jatki, czyli stragany do wynajęcia. Handlowano m.in. suknem, wyrobami żelaznymi, owocami, warzywami, różnymi innymi produktami spożywczymi, a czasem także żywymi zwierzętami. Rynek funkcjonował jak dzisiejsze galerie handlowe. Dlatego przez całe wieki był wybrukowanym placem z drewnianym ratuszem. W XIX wieku małe drzewka, pewnie w ramach ozdoby, rosły wzdłuż zachodniej pierzei, co pokazuje fotografia z ok. 1890 r. Przed wojną działało w kamienicach przy Rynku i w jego sąsiedztwie około 120 sklepów i firm - opowiada Kamil Bogusz, historyk, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.