Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Co robić na wypadek kryzysu i wojny? Powstał specjalny poradnik

06.04.2022 21:25 | 14 komentarzy | 5 767 odsłon | Alicja Molenda
RCB przygotowało materiał edukacyjny, z którego dowiecie się, jak zachować się podczas alarmu, jak się przygotować do ewakuacji, co zapakować do plecaka, co robić, gdy w okolicy dojdzie do działań zbrojnych, skażenia terenu, sytuacji zakładniczej.
14
Co robić na wypadek kryzysu i wojny? Powstał specjalny poradnik
Warto się zapoznać z tym poradnikiem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Władze państwowe zapewniają, że agresji militarnej nie musimy się obawiać, ale atak wojsk rosyjskich na Ukrainę spowodował, że mimo wszystko mamy gdzieś w głowie poczucie zagrożenia. Warto więc być przygotowanym na sytuacje kryzysowe i znać odpowiedź na pytania o ropoznawanie sygnałów alarmowych, lokalizację schronów,  itp.

Materiał „Bądź gotowy" składa się z dwóch części. W pierwszej znajdziemy informacje niezbędne do przygotowania się na zagrożenie, w drugiej natomiast - wskazówki jak działać w czasie kryzysu. Zawarto w nim praktyczne porady m.in.: jak zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich; jak chronić się przed dezinformacją, aby nie ulec np. panice; jak się zachować podczas alarmu i co oznaczają poszczególne sygnały; jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji; jak się zachować w przypadku skażenia terenu, braku dostaw energii elektrycznej czy sytuacji zakładniczej; jak udzielić pierwszej pomocy.

Ilustracją dla poradnika jest trzeci odcinek „Akademii Bezpieczeństwa RCB" przygotowany we współpracy z rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego PSP oraz ekspertem ds. bezpieczeństwa, byłym żołnierzem jednostki GROM.

Cały poradnik znajdziecie TUTAJ

Poniżej wybrane z poradnika zagadnienia.

Zacząć od rodziny

RCB radzi, żeby wiedzę dotyczącą zagrożeń zacząć zdobywać wraz z rodziną. Warto więc najpierw porozmawiać z osobami, z którymi mieszkamy (w tym z dziećmi) o potencjalnych zagrożeniach i o tym, jak radzić sobie w przypadku ich wystąpienia.

Ważne jest wyznaczenie najbezpieczniejszych miejsc w domu (najczęściej piwnica, daleko od okien) oraz ustalenie miejsca kontaktowego, w którym wszyscy spotkają się po przypadkowym rozdzieleniu (miejsce, do którego każdy będzie mógł bez przeszkód dotrzeć).

Istotną kwestią jest przygotowanie plecaka ewakuacyjnego oraz domowych zapasów do przetrwania min. 7 dni bez dostępu do wody, prądu i jedzenia.

Jak walczyć z dezinformacją

Najlepszą ochroną przed fałszywymi informacjami i propagandą jest zdaniem RCB nieuleganie emocjom i weryfikowanie wiadomości.

Trzeba więc w pierwszej kolejności zadać sobie kilka pytań:

- czy autor wypowiedzi (źródło informacji) jest mi znane

- czy informacja może mieć wpływ na Twoje decyzje

- czy źródło informacji jest rzetelne i czy występuje ona w co najmniej w dwóch niezależnych od siebie i wiarygodnych źródłach

- czy informacja jest dostępna w ogólnopolskich mediach

- czy informacja występuje w oficjalnych kanałach komunikacji administracji państwowej lub struktur bezpieczeństwa państwa

Skąd płyną sygnały alarmowe

O występujących lub możliwych zagrożeniach informują sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze, które przekazywane są z wykorzystaniem środków alarmowych. To m.in. środki masowego przekazu, syreny, dzwonki, megafony oraz dzwony kościelne.

Kiedy zagrożenie minie, następuje odwołanie alarmu

Plecak ewakuacyjny

Aby oszczędzić czas i mieć pewność, że zabierzemy wszystko co potrzebne, warto odpowiednio wcześnie zadbać o przygotowanie zestawu ewakuacyjnego, który będzie bardzo przydatny w pierwszych dniach poza domem. Co do niego włożyć znajdziecie na stronach Poradnika.

RCB podkreśla, że każdy z domowników powinien mieć oddzielny, gotowy do zarzucenia na ramię plecak. Ponieważ w czasie kryzysu ryzyko problemów z dostępnością prądu, wody i pożywienia jest bardzo duże, trzeba upewnić się odpowiednio wcześnie, że mamy wszystko, co będzie potrzebne do przetrwania tygodnia.

RCB zaleca zabezpieczenie 14 litrów wody na każdego mieszkańca domu.

Utrzymuj rezerwy paliwa

Jeżeli to możliwe, trzymaj w garażu kanister wypełniony paliwem. Może przydać się w sytuacji konieczności nagłego wyjazdu. Jeśli nie masz możliwości zgromadzenia zapasów, a podejrzewasz, że niebawem będziesz musiał się ewakuować - zatankuj samochód do pełna na najbliższej stacji" - czytamy w poradniku.

Jak się zachować podczas strzelaniny i wybuchu
Jeśli w okolicy dojdzie do działań zbrojnych i strzelaniny, najważniejsze jest usunięcie się z linii strzału napastnika. Autorzy poradnika zalecają, aby uciekać jak najdalej, a jeśli to możliwe, poinformować innych o lokalizacji osoby, która strzela/ może oddać strzał. Trzeba unikać kontaktu z uzbrojonymi ludźmi, a jeśli nie da rady uciec - ukryć się. Do tego warto wykorzystać ukształtowanie terenu i dostępne przeszkody (mury, metalowe konstrukcje). Jednocześnie ważne jest wyciszenie telefonów, zamknięcie i zabarykadowanie drzwi, opuszczenie rolet i wyłączenie światła.

W sytuacji, kiedy nastąpi wybuch, trzeba paść na ziemię i zakryć głowę rękami, po czym znaleźć schronienie. Należy pomóc poszkodowanym w ewakuacji, ale wcześniej, pozostać w ukryciu tak długo, jak będzie to możliwe.

„Gdy będziesz świadkiem wybuchu: w miejscach, w których bywasz najczęściej (praca, szkoła, dom). Potrzebujesz miejsca z grubymi ścianami, bez okien, ale z dostępem powietrza. Najczęściej najbezpieczniejszym miejscem jest piwnica. Przygotuj zestaw awaryjny i bądź gotowy do ewakuacji. w bezpieczne miejsce. Nie korzystaj z wind i kieruj się do wyjścia ewakuacyjnego" - radzi RCB.