Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

OPINIA. Jest częściej, teraz niech będzie wygodniej

06.02.2022 13:00 | 1 komentarz | 4 376 odsłony | Michał Koryczan
Uruchomienie przez gminę Babice własnych linii minibusowych okazało się decyzją trafną. Teraz czas na podniesienie jakości publicznego transportu.
1
OPINIA. Jest częściej, teraz niech będzie wygodniej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

rUruchomienie przez gminę własnych linii minibusowych okazało się decyzją trafną. Dziś można to stwierdzić z pełną odpowiedzialnością. Komunikacja znalazła się w ten sposób pod kontrolą samorządu, dzięki czemu ma on realny wpływ na jej funkcjonowanie.

Wszyscy pamiętamy, jak to wyglądało wcześniej. Prywatni przewoźnicy jeździli jak i kiedy chcieli, potrafiąc z dnia na dzień zawieszać nieopłacalne dla nich kursy. W efekcie wioski zostawały w pewnym momencie odcięte od świata. Mieszkańcy mogli co najwyżej wyrazić swoje niezadowolenie, a urzędnicy i samorządowcy rozłożyć bezradnie ręce, bo na przewoźników żadnego bata w ręku nie mieli.

Dziś gwarancja, że minibus przyjedzie na przystanek zgodnie z rozkładem jest znacznie większa. Zwłaszcza, że w razie niestosowania się przewoźnika do rozkładów, urząd ma możliwość nałożenia na niego kary.

Od przyszłego roku gminna komunikacja ma funkcjonować w jeszcze szerszym zakresie. Uruchomiona ma bowiem zostać jeszcze jedna linia. Dofinansowywane przez gminę minibusy będą kursować do wszystkich miejscowości.

Warto, aby przy tej okazji samorządowcy zadbali o podniesienie jakości taboru. Zapewne wprowadzając taki wymóg wobec przewoźnika trzeba będzie wyłożyć większe pieniądze, ale jakby nie było, firmowana przez gminę komunikacja też jest jej pewną wizytówką.

Poza tym patrząc na skalę dopłat ze strony samorządu, który może liczyć na dofinansowanie z Funduszu Przewozów Autobusowych (Babice dokładają tylko 10 proc. kwoty), nie powinno to aż tak bardzo nadszarpnąć gminny budżet. A mieszkańcy z pewnością będą zadowoleni, że pojadą nowszym i wygodniejszym busem.


Przeczytaj również:

Granica 15000 zakażeń w powiecie chrzanowskim od początku pandemii przekroczona (KORONAWIRUS RAPORT)

Pamiętacie piłkarzy z Afryki grających w naszych klubach? (ZDJĘCIA)

Gdzie na terenie Trzebini mogła się znajdować Wieża?

Plantacja konopi indyjskich w Alwerni. Mężczyzna trafił do aresztu

Młodzi libiążanie idą w ślady Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego i Krzysztofa Piątka

Jest nowy wojewódzki konserwator zabytków. Teraz postawiono na mężczyznę

MKS Trzebinia wygrał w Czeladzi, choć to rywale częściej trafiali do siatki