Gdzie na terenie Trzebini mogła się znajdować Wieża? - przelom.pl
Zamknij

Gdzie na terenie Trzebini mogła się znajdować Wieża?

17:00, 05.02.2022 Michał Koryczan
Skomentuj

O istnieniu wsi Wieża mówią średniowieczne źródła historyczne. Jej lokalizacja nie została dotąd ustalona. Jest kilka teorii na temat jej położenia.

Pierwsza i jedyna wzmianka o wsi Wieża pochodzi z "Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis", czyli "Księgi uposażeń diecezji krakowskiej", spisanej przez Jana Długosza i datowanej na lata 1470 - 1480 (oryginalna pisownia w tym źródłe to Wieza). Dzieło to w wersji cyfrowej dostępne jest TUTAJ. O Wieży możemy przeczytać na stronie 45.

Na temat historii tej miejscowości, kórej próżno szukać na współczesnych mapach możemy przeczytać w monografii "Trzebinia. Zarys dziejów miasta i regionu".

Dzięki źródłom historycznym wiemy, że Wieża znajdowała się w granicach trzebińskiej parafii, a także, iż jej posiadaczem był właściciel Trzebini Walter Kesinger, ławnik i rajca krakowski. Wiemy również, że na terenie wsi znajdowała się karczma oraz zagroda.

Nie zachowała się jednak żadna zapiska, która pozwoliłaby rozstrzygnąć dokładne położenie tej miejscowości.

Część historyków identyfikuje Wieżę ze wsią Górka, której istnienie źródła potwierdzają przed rokiem 1549.

Być może Górka powstała w miejscu gdzie wcześniej położona była Wieża, a która z nieznanych przyczyn przestała istnieć, na przykład wskutek wyludnienia, spowodowanego epidemią lub zbiegostwem.

Nie można także wykluczyć, iż Wieża została wchłonięta przez Trzebinię, właścicielem której byli w tamtym czasie Kesingerowie, posiadający obie te miejscowości.

Możliwe jest także, iż tylko nazwa Wieży, wskutek pewnych przekształceń uległa przemianowaniu na Górkę, której nazwa funkcjonuje do dziś, już jako trzebińskie osiedle.


Przeczytaj również:

Plantacja konopi indyjskich w Alwerni. Mężczyzna trafił do aresztu

Młodzi libiążanie idą w ślady Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego i Krzysztofa Piątka

Jest nowy wojewódzki konserwator zabytków. Teraz postawiono na mężczyznę

MKS Trzebinia wygrał w Czeladzi, choć to rywale częściej trafiali do siatki

333 ofiary koronawirusa w powiecie chrzanowskim od początku pandemii (RAPORT)

OPINIA. Babicka podpowiedź dla innych

(Michał Koryczan)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MakariuszMakariusz

0 0

O Trzebini to w ogóle niewiele wiemy. Gdzieś ta historia się nam utraciła, nawet ta najnowsza nie została utrwalona właściwie. Jest tyle pytań i zagadek, których nie uda się już rozwiązać... 18:30, 05.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wzaj50wzaj50

0 0

Wikipedia podaje, że to była dzisiejsza Górka ale pisana jako Wierza. " Na przełomie XIV i XV wieku, w posiadanie Trzebini weszli Karwaczjanowie herbu Zadora. Mikołaj Kezinger odkupił osadę od Karwaczjanów i w 1415 otrzymał od króla Władysława Jagiełły przywilej nadający osadzie prawo magdeburskie i górnicze. Syn Kezingera, Walther herbu Łabędź, otworzył nowe szyby w Górce, zwanej wówczas Wierzą"
11:12, 06.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%