Nie masz konta? Zarejestruj się

Wybory parlamentarne 2019

Badania exit poll także w powiecie chrzanowskim

13.10.2019 15:27 | 3 komentarze | 5 695 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Głosowanie trwa. Zanim Państwowa Komisja Wyborcza poda oficjalne wyniki głosowania, tuż po godz. 21.00 poznamy pierwsze sondażowe wyniki tzw. exit poll. Jak się przeprowadza te badania i jaka jest ich wiarygodność?

3
Badania exit poll także w powiecie chrzanowskim
Marta Szwajda i Magdalena Półtorak przeprowadzają badania ankietowe przed lokalem wyborczym w Krystynowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W lokalu wyborczym w Krystynowie w Trzebini głosujący otrzymują dziś do wypełnienia anonimowe ankiety, badające ich preferencje wyborcze. To próbkowe badanie statystyczne. Na podstawie ankiet po zakończeniu ciszy wyborczej zostaną przedstawione szacunkowe wyniki głosowania. Będą zawierały informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju oraz o podziale mandatów i frekwencji.

- To wiarygodne badania, które zwykle niewiele się różnią od późniejszych oficjalnych wyników wyborczych - zapewnia w rozmowie z „Przełomem" Bernard Stawiński, małopolski koordynator z firmy badawczej Ipsos.

Badania exit poll przeprowadzane są w całym kraju przed 900 lokalami wyborczymi.

Ipsos jest trzecią co do wielkości firmą badawczą na świecie, obecną w 84 krajach. Zatrudnia ponad 16 tys. pracowników i pracuje dla 5 tys. klientów na całym świecie.