Ostróżka w tym roku kwitnie cudownie - przelom.pl
Zamknij

Ostróżka w tym roku kwitnie cudownie

23:24, 02.08.2024 . Aktualizacja: 22:18, 03.08.2024
Skomentuj

Ostróżka to przepięknie kwitnąca i niezbyt wymagająca bylina. Dobrze odnajduje się w naszym klimacie. Wymaga tylko kilku zabiegów pielęgnacyjnych.  Ma strzeliste kwiatostany i pierzaste  liście. Gęste kwitnienie oznacza, że dobrze dobraliśmy pielęgnację i miejsce, w którym rośnie. 

Ostróżkę ogrodową możemy podzielić na trzy rodzaje:

Elatum – długowieczna, o wysokich na 140-200 centymetrów strzelistych pędach, niezbyt silnie rozgałęzionych,

Belladonna – niewysoka, bo mierząca zaledwie 80-140 centymetrów o rozgałęzionych kwiatostanach,

Pacific – stosunkowo wysoka odmiana, w której pędy sięgają 100-180 centymetrów, a kwiatostany są duże i gęste, jednak ich wytrzymałość nie jest tak dobra, jak innych odmian.

 

Jak powinna być sadzona ostróżka? Kiedy sadzić?

Nasiona ostróżki wieloletniej powinny znaleźć się w skrzynkach na przełomie stycznia i lutego.  Ostróżka wielkokwiatowa (Pacific) oraz ostróżka trwała (Elatum) potrzebują do wykiełkowania 12-14 stopni Celsjusza,  Belladonna natomiast wymaga aż 22 stopni Celsjusza. Każda z nich musi mieć dostęp do światła słonecznego. Po upływie 4-6 tygodni należy przesadzić siewki do pojedynczych doniczek. Ostróżka wieloletnia może być sadzona do ziemi od wiosny do jesieni. 

W zależności od wielkości odmiany ostróżki, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między roślinami. Belladonny wymagają rozstawy 50 × 50 cm, Elatum 90 × 50 cm, a Pacific 25 × 25 cm.

Ostróżki jednoroczne można wysiewać bezpośrednio do gruntu od marca do maja lub od września do października. Jesienny wysiew ostróżek sprawia, że kwiaty kwitną obficiej. Ich rozstaw powinien wynosić 50 × 80 cm. 

Jakie wymagania glebowe i stanowiskowe mają ostróżki?

Poszukując idealnego miejsca dla ostróżek, warto wziąć przede wszystkim pod uwagę miejsca ciepłe, osłonięte od wiatru i słoneczne. Rabata kwiatowa, niezagospodarowany kawałek ziemi pod płotem – będą idealny. Trzeba także zadbać o odpowiednią glebę. Najlepiej, jeśli cechuje ją żyzność, przepuszczalność i zasadowe pH. Warto by była również próchnicza, z dodatkiem wapnia.

Jak podlewać i nawozić ostróżkę?

Ostróżka ma  głęboki system korzeniowy dostarczający roślinie wystarczająco dużo wody. Jedynym momentem, kiedy naprawdę warto je podlewać, jest długotrwała susza. 

Najlepiej się sprawdzi wieloskładnikowy nawóz o spowolnionym działaniu zastosowany na wiosnę. 

Palikowanie i przycinanie ostróżek

Ostróżka, a zwłaszcza jej wysokie odmiany, wymaga podparcia. Zastosowanie palików i odpowiednie podwiązanie kwiatów sprawi, że na pewno nie połamią się one nawet podczas mocniejszego wiatru. 

Przycinanie to zabieg, dzięki któremu ostróżki zakwitną ponownie w tym samym roku. Po pierwszym kwitnieniu warto przyciąć przekwitłe kwiatostany około 10 centymetrów nad ziemią. Dzięki temu zobaczymy piękne kolorowe kwiaty już pod koniec lata. Również i po tym kwitnieniu warto ściąć roślinę – tym razem przy samej ziemi.

Jak zimować ostróżkę?

Jednoroczne odmiany oczywiście lepiej po prostu usunąć z ogrodu, jednak byliny można bez kłopotu przezimować. Dorosłe okazy nie wymagają specjalnego zabezpieczenia.

Młoda ostróżka wymaga zadbania o jej komfort termiczny. Można w tym celu osłonić ją agrowłókniną lub wyściółkować korą albo liśćmi. Dzięki temu z pewnością sadzonki przetrwają do wiosny w świetnej kondycji.

Ostróżka – rozmnażanie

Rozmnażanie ostróżki można wykonać na dwa sposoby. Jeden jest dedykowany roślinom z grupy Pacific, drugi natomiast dla Elatum i Belladonna. Pierwszy to pozyskanie nasion, a odpowiednio drugi to rozmnażanie przez podział.

Żeby pozyskać nasiona, wystarczy nie ścinać kwiatów po ich przekwitnięciu, a poczekać aż zmienią się w torebki nasienne i w ten sposób dojrzeją. 

Podział byliny w trzeba wykonać wczesną wiosną. Przedtem warto trzymać roślinę mateczną w miejscu, gdzie panuje temperatura około 2 stopni Celsjusza. Na przełomie marca i kwietnia podziel ją na 5-10 części. Każda z nich musi posiadać stożek wzrostu i pąki. 

Po podziale rośliny matecznej warto przenieść sadzonki do doniczek lub skrzynek. Ich przesadzenie do gruntu może poczekać aż do jesieni. 

Szkodniki, które atakują ostróżki to przede wszystkim: ślimaki, mszyce, gąsienice. Na walkę ze ślimakami i gąsienicami świetnie sprawdzi się wapno chlorowane, natomiast mszyce najlepiej zwalczyć specjalnymi środkami. Choroby grzybowe dotykające ostróżki to: mączniak (szarawo-biały nalot na liściach i łodygach), czarna plamistość bakteryjna (czarne plamy pojawiające się od dołu rośliny i rozwijające się ku górze), plamistość pierścieniowa (żółte plamy na liściach).

Każdą z tych chorób można leczyć we wczesnym stadium, jednak czasem bywa za późno i należy pozbyć się rośliny, by nie zagrażała innym kwiatom. Mogąc jednak przystąpić do walki z chorobami – należy uzbroić się w środek grzybobójczy. 

Ostróżka ogrodowa kwitnie dwa razy w roku, jeśli odpowiednio o nią zadbamy. Pierwszy raz wiosną, a drugi pod koniec lata. Ostróżki jednoroczne z kolei kwitną od czerwca aż do końca sierpnia. Chcąc podziwiać piękne kwiaty ostróżki wyniosłej dwukrotnie, nie można zapomnieć o odpowiednim przycięciu rośliny po pierwszym kwitnieniu. Dzięki temu będzie ona zdobić ogród także w drugiej połowie lata.

Ostróżka doskonale komponuje się z makami, margaretami, jeżówkami, łubinami, a nawet trawami ozdobnymi.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%