W sklepach brakuje drożdży, więc mamy dla was przepis na chleb, w którym ich zupełnie nie potrzeba.
Składniki:
300 g mąki pszennej pełnoziarnistej
300 g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżki cukru
0,5 l mleka
1 jajko
1 łyżeczka soli
łuskany słonecznik
Do miski najpierw wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia, sodę, cukier i sól. Potem dodajemy mokre składniki: mleko i jajko. Wszystko dokładnie mieszamy około 10 minut, żeby dobrze się połączyły.
Ciasto może być trochę rzadkie i lepiące. Przekładamy je do formy wyłożonej papierem i posypujemy słonecznikiem. Wkładamy do piekarnika i pieczemy przez godzinę w temperaturze 190 stopni.
Pit18:00, 21.03.2020
Lepiej poświęcić kilka dni i zrobić własny zakwas żytni.
To bardzo łatwe. W internecie można znaleźć przepis z ilustracjami np.:
http://przepisnachleb.pl/zakwas/zakwas-zytni/
Potem można go trzymać w lodówce dokarmiając po zrobieniu chleba.
Taki zakwas można trzymać latami.Traktujemy go jak mało uciążliwe domowe zwierzę, musi jeść co kilka dni:)
Przepis na własny chleb?
150g zakwasu, 600g mąki, sól, woda
wymieszać, pozostawić w cieple do wyrośnięcia 2-4h piec 1,5-2 h w temp. 160°C
ilość wody zależna od rodzaju mąki,
Najlepiej wszystko odmierzać, po kilku chlebach mamy już gotową recepturę.
VitekSprytek09:37, 22.03.2020
Chleb z pustymi przestrzeniami to taki bubel. Coś było zrobione niewłaściwie. Wydaje mi się, że podany przepis nie dotyczy chleba z fotki, bo ten nie piekł się w foremce. Ciasta rzadkiego i lepiącego nie da się uformować w bochenek, a gdyby się udało, to się z tego zrobi ,,ciastowa kałuża''. Ciasto na chleb pieczony bez formy powinno mieć konsystencję zbliżoną do takiego, jak na makaron, czy pierogi. W przepisie Pita nie pasuje mi temperatura (za niska) i czas pieczenia - zbyt długi. Powodzenia.
22.06.2025
ALTANY, tarasy, wiaty garażowe, pergole, różnego r...
Klub z PPN Chrzanów wycofał zespół z rozgrywek
W sezonie 2020/21 w klasie okręgowej rywalizowało 17 drużyn z trzech podokręgów w tym 7 z wadowickiego. Rok później na 16 zespołów były tylko 4 z wadowickiego i jeszcze w trakcie wycofał się jeden. Działacze z Wadowic postanowili działać i w przerwie między sezonami utworzyli dwie grupy A klasy tym samym powiększając sobie o jedno miejsce więcej przy awansach swoich zespołów i szansę dla dodatkowych dwóch w barażach. Efekt po obecnym sezonie jest taki jaki jest. Klub z Jaworzna musiał jeździć po 80 km i więcej na mecze np. do Suchej Beskidzkiej, Juszczyna czy Zawoi. Klasa okręgowa wadowicka, po tym sprytnym zabiegu stała się prawdziwą wadowicką. Udział klubów z PZPN Chrzanów i PPN Oświęcim w najbliżych sezonach w rozgrywkach tej klasy okręgowej będzie tylko takim abstrakcyjnym dodatkiem. W sumie i tak poziom jaki reprezentują te dwa podokręgi w A klasie, nie zasługuje na więcej przedstawicieli. W tegorocznych barażach mieliśmy tego znakomity przykład. Wicelider Tęcza Tenczynek został dosłownie upokorzony w meczu z Jałowcemw Stryszawie.
Kibic
04:27, 2025-07-01
Mieszkaniec: zróbmy parking na dawnym targowisku
Chcieliście chłopczyka w kiecce, pajaca w okularach, który niszczy wam miasteczko? To macie. Uśmiechajcie sie brygada, co tacy smutni jesteście, Pan trzyma odwrotnie transparent z napisem Robert Maciaszek.
Bążur
22:41, 2025-06-30
Mieszkaniec: zróbmy parking na dawnym targowisku
I to jest bardzo dobry pomsł tego Pana. Kamienice , apartamentowca,bloki mozna budować wszędzie nawet na obrzeżach miasta ale parkingu na obrzeżach sie zrobić nie da ! zrobić nawet płatny parking z biletami , szlabanami i miasto by zarabiało już zawsze na tym.
TexRexsasss
22:20, 2025-06-30
Kąpieliska u nas i u sąsiadów. Gdzie i za ile?
Polecam GLINIAK w Bolęcinie, wstęp i parking za darmo - bez łaski, bez dzikich tłumów i chamstwa
miramar
20:46, 2025-06-30