Na zebraniach osiedlowych i sołeckich ludzie domagają się możliwości odbioru zużytej odzieży w osobnych pojemnikach.
- Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby były takie pojemniki i zbiórki, tylko jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Ktoś za to musi zapłacić. Jako przykłady podaje się, że w niektórych gminach, przy okazji odbioru wielkich gabarytów, zbiera się również tekstylia. W budownictwie jednorodzinnym jeszcze miałoby to rację bytu. Ale na terenie działania Związku (Chrzanów, Trzebinia, Libiąż) 40 procent mieszkańców mieszka w blokach. Tam wielkie gabaryty są odbierane dwa razy w miesiącu, a czasem i częściej. Równie często musiałyby być odbierane tekstylia, żeby w altankach nie tworzyła się góra tych odpadów. Dzisiaj altanki są tak zbudowane, iż w rzadko której można by zmieścić dodatkowy kontener. Poza tym jeśli będziemy odbierać tekstylia spod domów i bloków, to nikomu nie będzie się chciało dawać zużytej odzieży „drugiego życia”. Naszym zdaniem – taka zbiórka nie zdałaby egzaminu ani logistycznie, ani finansowo, bo ktoś musiałby za to zapłacić – mówi Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący zarządu Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna, tworzonego przez Chrzanów, Trzebinię i Libiąż.
W najnowszym odcinku podcastu z cyklu „Przełomowe rozmowy” mówi również m.in. o obowiązującym w Chrzanowie, Trzebini i Libiążu od 2013 roku prawie miejscowym zakazującym wyrzucania tekstyliów do odpadów zmieszanych, a także o pomysłach na rozwiązanie problemu z oddawaniem zużytych tekstyliów.
Budują obwodnicę. Będą utrudnienia na drogach wojewódzkich
Zmarł były radny, sołtys, piłkarz i działacz sportowy
Nowy rozkład jazdy autobusów Chrzanów - Kraków. Co się zmieni?
Miro05:29, 28.03.2025
Pieniadze, pieniądze zwolnić pana prezesa nowy prezes nowe spojrzenie.
keryj06:11, 28.03.2025
Rozwalić ten pseudo związek .Ustawa mówi o utrzymanie czystości w gminach mają dbać gminy a nie jakieś sztuczne związki. W Alwerni ,Babicach czegoś takiego nie ma a tu zrobili sobie koryto do robienia kasy.
mieszkaniec99906:55, 28.03.2025
Tyle lat kontenery na odzież stały w hurtowych ilościach i jakoś dało się bez problemu je utrzymywać. Teraz nagle znikają i pojawił się problem, którego nie można rozwiązać. Do tego ogromne kolejki w PSZOK (Trzebinia lub najbliższy w Krzeszowicach). Żeby oddać *%#)!& toster trzeba stać godzinę lub 2. Co to za cyrk.....
stary zgred10:43, 28.03.2025
Z artykułu w papierowej wersji można wyciągnąć następujące wnioski; najważniejszy jest mityczny "procent recyklingu". Odpady zmieszane są złem samym w sobie, ponieważ ten procent "psują", więc lepiej wywalać do lasu czy rowu niż do kubła na zmieszane, byle nie dać się złapać. "Tekstylia" są dotąd tekstyliami, dokąd są całe i czyste. Jak się je rozerwie na kilka kawałków i wytrze nimi cokolwiek; felgę samochodu, podłogę czy g .... po psie, to stają "czyściwem", odpadem zmieszanym i można je legalnie wywalić do kubła na zmieszane. Wprawdzie zepsują procent recyklingu, ale przynajmniej kary dla mieszkańca nie będzie. Czy na wysypisko trafią jako zmieszane czy jako tekstylia, to i tak w większości zostaną przerobione na paliwo do spalarni. Wniosek końcowy; system kretynieje w oczach, a jeszcze chyba nie sięgnął dna. Na pociechę; mój pies, niestrudzony odkrywca nowych "skarbów" po, zaroślach, różnych dziurach czy rowach, ma niekończącą się uciechę.
emeytka10:44, 28.03.2025
czyli z jednymi majtkami mam jechac do pszoku - pol dnia, plus bilety - co z tego, ze ulgowe...jestem chora, ledwo sie ruszam, a tu jakis nowy *%#)!& przepis ! Mieszkam na 34 metrach, pol mieszkania juz zawalone segregowanymi odpadami - blok bez windy, mieszkam na 4 pietrze i nie bede co chwile schodzic z jednym plastikiem itp..
Piza tym - skoro mamy segregowac smieci to moze znizka na wywoz tych smieci ? My odwalamy robote za firmy wywozace odpady, a oni tylko podnosza ceny !
Moczydło11:07, 28.03.2025
Pytanie podstawowe: czy do zarządzaniem całym procesem śmieciowym potrzebny jest zarząd z przewodniczącym? Wywóz przeprowadzają firmy zewnętrzne wybrane w przetargu. Przetarg może ogłosić i przeprowadzić odpowiedni wydział urzędu miejskiego. Zarząd i cała ta czapa urzędnicza ciągnąca zyski z biznesu śmieciowego do zwolnienia. Będą mieli więcej czasu na segregację śmieci we własnym zakresie, we własnych domach. Czas na nowy przełom.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Jak myślisz, dlaczego niedawno można było przeczytać w Przełomie o dodatkowych zbiórkach elektrośmieci? Prawdopodobnie mieszkańcy nie spełniają odpowiedniego "procentu recyclingu" określonego przez Unię Europejską. W ramach zadbania o odpowiednie wskaźniki organizuje się zbiórki na których mieszkańcy mogą otrzymać "gadżety", którą są niczym innym jak śmieciami. Kto nie weźmie darmowego notatka lub bidona? "Przecież jest za darmo, a może się przyda".