Obwodnica powstaje pod okiem archeologów - przelom.pl
Zamknij

Obwodnica powstaje pod okiem archeologów

Michał KoryczanMichał Koryczan 14:00, 26.03.2025 Aktualizacja: 18:12, 26.03.2025
Skomentuj W tym miejscu ma przebiegać obwodnica Olszyn i Jankowic W tym miejscu ma przebiegać obwodnica Olszyn i Jankowic

Archeolodzy sprawdzą, czy na terenie budowy obwodnicy Olszyn i Jankowic nie znajdują się relikty sprzed setek czy nawet tysięcy lat.

W gminie Babice znajduje się 47 stanowisk archeologicznych. Część z nich została odkryta jeszcze w XIX wieku. Pozostałe już w XX stuleciu. Wszystkie trafiły pod ponowną weryfikację. W latach 80. badacze pojawili się w babickiej gminie, aby ponownie przyjrzeć się tutejszym stanowiskom archeologicznym w ramach ogólnopolskiego projektu badawczo-konserwatorskiego Archeologiczne Zdjęcie Polski (jest on realizowany od 1978 r.).

Jego celem jest zarejestrowanie wszystkich stanowisk archeologicznych, czytelnych na powierzchni gruntu lub znanych z materiałów archiwalnych oraz stworzenie jednolitego archiwum dokumentacji dla całego kraju.

- Archeolodzy przechodzili po terenie i co znajdywali, to było wpisywane do bazy danych. Na mapach było zaznaczane miejsce takiego odkrycia, ale tylko o orientacyjnym zasięgu. Dlatego przy okazji prowadzenia inwestycji w takich miejscach dobrze uzgodnić z konserwatorem, czy nie przeprowadzić tam badań archeologicznych. Wiele stanowisk zostało zniszczonych przy okazji robót ziemnych – tłumaczy Kornel Bukowiec z Pracowni Archeologicznej Relikt z Ropczyc, która przygotowała na zlecenie samorządu "Program opieki nad zabytkami gminy Babice na lata 2023-2026".

[FOTORELACJA]5676[/FOTORELACJA]

Właśnie podczas trwającej obecnie dużej inwestycji, czyli budowy obwodnicy Olszyn i Jankowic, archeolodzy sprawdzą, czy na terenie gdzie ma powstać nowa szosa nie znajdują się artefakty sprzed setek bądź tysięcy lat.

Zwłaszcza, że w granicach Jankowic i Olszyn, na wschód od budowanej nowej drogi znajduje się osiem stanowisk archeologicznych, po cztery w każdej z miejscowości. W latach 1986 i 1987 zostały one sprawdzone przez badaczy. Wskutek prowadzonego w tym rejonie wydobycia piasku, stanowiska te zostały już wcześniej solidnie zniszczone. Mimo to archeologom udało się odkryć pozostałości dawnych kultur. Jedno ze stanowisk wpisane jest do rejestru zabytków. Chodzi o znajdujące się w Jankowicach obozowisko z epoki kamienia oraz cmentarzysko z epoki brązu-okresu halsztackiego.

- Gdy parę lat temu planowaliśmy obwodnicę, miała ona pierwotnie biec wzdłuż ściany lasu. Przygotowując się już do realizacji, wiedząc gdzie są stanowiska archeologiczne oraz złoża piasku to ustaliliśmy warianty przebiegu drogi w taki sposób, żeby nie kolidowała ona zarówno z obszarem potencjalnej eksploatacji piasku, jak i stanowiskami archeologicznymi. Z racji tego, że obwodnica ma przebiegać w okolicach tych stanowisk, to inwestycja musi być realizowana pod czujnym okiem konserwatora zabytków – mówi wójt Babic Radosław Warzecha.

Przyznaje, że na ten moment nie ma zagrożeń, żeby budowa nowej szosy miała być opóźniona czy wręcz wstrzymana. Nie ukrywa jednak, że gdyby archeolodzy na coś się natknęli, to harmonogram prac będzie musiał zostać przemodelowany.

- Szczęściem jest to, że potencjalny obszar, któremu się można dzisiaj przyglądać, znajduje się na środkowym odcinku obwodnicy. Więc tak naprawdę nic nie stałoby na przeszkodzie, żeby z jednej i z drugiej strony cały czas prowadzić prace – mówi Radosław Warzecha.

Przypomnijmy, że nowa droga o długości 3,5 kilometra ma połączyć most na Wiśle w Jankowicach z oddaną do użytku w 2019 r. obwodnicą Babic, przy której znajduje się strefa ekonomiczna. Inwestycja ma być gotowa do marca 2027 r.

[ZT]57336[/ZT]

Stanowiska archeologiczne

Jankowice

Stanowisko 1

Obozowisko z epoki kamienia; znaleziono wyroby krzemienne

Cmentarzysko z epoki brązu-okresu halsztackiego; znaleziono wyroby żelazne, wyroby brązowe i wyroby ze szkła

Stanowisko 2

Obozowisko z epoki kamienia; znaleziono wyroby krzemienne

Cmentarzysko z kultury przeworskiej; znaleziono ceramikę, ludzkie kości, paciorki szklane i zapinkę brązową

Stanowisko 3

Ślady osadnictwa z epoki kamienia; znaleziono dwa wyroby krzemienne

Stanowisko 4

Ślady osadnictwa z neolitu; znaleziono ułamane naczynia gliniane i wyroby krzemienne


Olszyny

Stanowisko 1

Ślady osadnictwa z epoki kamienia; znaleziono odłupek krzemienny

Stanowisko 2

Obozowisko z epoki kamienia; znaleziono wyroby krzemienne i koral szklany

Cmentarzysko ciałopalne z okresy rzymskiego; znaleziono czerepy z urn i ludzkie kości oraz dwa umba żelazne (część tarczy) i szeroki pierścień żelazny

Stanowisko 3

Ślad lub ślady osadnictwa z neolitu i epoki wczesnego brązu

Stanowisko 4

Ślady osadnictwa z epoki kamienia; znaleziono odłupek krzemienny

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%