Archiwalne zdjęcie pokazuje Szkołę Ludową w Libiążu Małym na początku II wojny światowej. To dzisiejszy Urząd Miejski przy ul. Działkowej.
Fotografia pochodzi z facebookowej strony Archiwum Społeczne Ziemi Libiąskiej, którą prowadzi Krystian Waligóra, student historii, pasjonat lokalnej przeszłości.
Opisuje, że przed budynkiem znajduje się widoczny w kadrze pomnik Odsieczy Wiedeńskiej. W czasie II wojny światowej został usunięty przez Niemców i zakopany przez mieszkańców. Po wojnie zaś odnaleziony i odkopany w 1957 r., a następnie ustawiony na placu przed Szkołą Podstawową nr 1.
Pan Krystian zwraca też uwagę, że po prawej stronie dawnej Szkoły Ludowej widzimy dom Żyda, nazywanego „Rudym”. Miał karczmę, gdzie dzisiaj jest Dom Handlowy Agat. Za szkołą fragment bożnicy – żydowskiego domu modlitwy.
Krystian Waligóra podkreśla, że obecna siedziba urzędu miejskiego mieści się w jednym z najstarszych murowanych budynków w Libiążu. W PRL-u stracił swój oryginalny wygląd. Powiększanie magistratu trwało w latach 1991-1992. Dobudowano skrzydło i klatkę schodową. Wykonano nową elewację.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nie żyje Wiktoria Hadyś z Chrzanowa. Wspomnienie w Muzeum (WIDEO, ZDJĘCIA)
Mieszkańcy nie chcą oddać Nepomucena
Osiedle Północ w Chrzanowie w budowie
10.04.2025
ŁAZIENKI, gładzie, sufity podwieszane, Tel. 692-60...
0 0
Coś pięknego i aż łezka się kręci w oku za takim widokiem Libiąża 💖. Panie Krystianie super pasja 🤷♀️ ja sama zbieram historię Libiąża pokazywaną w Kurierze Libiąskim 😉