Archiwalne zdjęcie pokazuje Szkołę Ludową w Libiążu Małym na początku II wojny światowej. To dzisiejszy Urząd Miejski przy ul. Działkowej.
Fotografia pochodzi z facebookowej strony Archiwum Społeczne Ziemi Libiąskiej, którą prowadzi Krystian Waligóra, student historii, pasjonat lokalnej przeszłości.
Opisuje, że przed budynkiem znajduje się widoczny w kadrze pomnik Odsieczy Wiedeńskiej. W czasie II wojny światowej został usunięty przez Niemców i zakopany przez mieszkańców. Po wojnie zaś odnaleziony i odkopany w 1957 r., a następnie ustawiony na placu przed Szkołą Podstawową nr 1.
Pan Krystian zwraca też uwagę, że po prawej stronie dawnej Szkoły Ludowej widzimy dom Żyda, nazywanego „Rudym”. Miał karczmę, gdzie dzisiaj jest Dom Handlowy Agat. Za szkołą fragment bożnicy – żydowskiego domu modlitwy.
Krystian Waligóra podkreśla, że obecna siedziba urzędu miejskiego mieści się w jednym z najstarszych murowanych budynków w Libiążu. W PRL-u stracił swój oryginalny wygląd. Powiększanie magistratu trwało w latach 1991-1992. Dobudowano skrzydło i klatkę schodową. Wykonano nową elewację.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nie żyje Wiktoria Hadyś z Chrzanowa. Wspomnienie w Muzeum (WIDEO, ZDJĘCIA)
Mieszkańcy nie chcą oddać Nepomucena
Osiedle Północ w Chrzanowie w budowie
Czytelniczka15:59, 17.03.2025
Coś pięknego i aż łezka się kręci w oku za takim widokiem Libiąża 💖. Panie Krystianie super pasja 🤷♀️ ja sama zbieram historię Libiąża pokazywaną w Kurierze Libiąskim 😉
22.06.2025
ALTANY, tarasy, wiaty garażowe, pergole, różnego r...
OPINIA. Książki się nie tylko czyta, panie burmistrzu
Jak się budowało bo kasa była, a nie wiedziało się za bardzo na co się buduje, to się ma to co się ma. Narzekania nic nie zmienią. Może, niewielkim kosztem, da się wzmocnić stropy?
stary zgred
13:04, 2025-07-03
OPINIA. Książki się nie tylko czyta, panie burmistrzu
W pełni popieram wypowiedź Pani Redaktor i staję w obronie Pani Radnej! Podejmowanie przez Radną Rady Miasta kwestii dostępności zbiorów bardzo dobrze ujmuje, choć w jednym zdaniu, współczesne funkcje bibliotek - jako instytucji otwartych, demokratycznych, wspierających kontakt z kulturą. Fizyczny dostęp do książek to nie luksus, to standard w bibliotekach XXI w. "...Książki się czyta, nie dotyka..." - wypowiedź ta niestety wskazuje na niezrozumienie zadań biblioteki lub świadczy o celowym spłycaniu/bagatelizowaniu sprawy/problemu. Biblioteka to przestrzeń odkrywania literatury w różnych formatach, również przez ich dotyk sensoryczne pogłębianie i szukanie inspiracji. Argumentacja redukująca kontakt z książką tylko do aktu czytania, jest nie tylko archaiczna ale i szkodliwa. "Bardziej czytam, niż dotykam..." - to dowód na personalny atak i próbę dyskredytacji osoby - pytającej. Taka postawa łamie zasady debaty publicznej. Wypowiedź "o... wyładowaniu potrzeby dotyku..." - ma znamiona nie tylko pogardliwego... Takie zachowanie powinno być napiętnowane. W mojej ocenie Pan Burmistrz powinien przeprosić.
Trzebinianka
12:54, 2025-07-03
Firma Blachy Pruszyński przeniesie oddział do Chrzanowa
😂😂😂😂😂🤦🤦🤦🤦🤦 jprd biura magazyn i być może produkcja. W Krakowie nie było produkcji. Czyli czytaj 10 pajacy dyrektorów handlowych przeniesie swoje tłuste Dulska do Chrzanowa. Inwestycja na miarę Maciaszka.😂😂😂😂😂 Tymczasem w Skawinie potężne inwestycje, w Trzebini Jędruś, w Balicach InPost i Amerykanie, w Wielkiej Wsi potężne hale.prkdukcyjne w Niepołomicach to samo. Uśmiechajcie się brygada, co tacy smutni jesteście,na odwrót trzyma Pan transparent z napisem Maciaszek.
Bążur
12:19, 2025-07-03
Firma Blachy Pruszyński przeniesie oddział do Chrzanowa
wszystko idzie bardzo powoli. Potencjalnych dużych Inwestorów brak.
Kera
12:08, 2025-07-03