O tej sprawie pisaliśmy już na łamach „Przełomu”. Figura zaczyna się niebezpiecznie pochylać w stronę. Jest usytuowana w sąsiedztwie mostu nad potokiem Brodło.
W grudniu zeszłego roku jeden z mieszkańców relacjonował, że figura została podparta drewnianymi belkami, ponieważ mogła runąć na asfalt. Zniszczenie zabytku z 1783 roku to jedno, groźba poważnego wypadku to drugie.
[ZT]57243[/ZT]
Pojawił się pomysł, żeby św. Jana Nepomucena przenieść do skansenu w Wygiełzowie, czyli do Muzeum Małopolski Zachodniej.
- Mamy miejsce. Jesteśmy gotowi ją przyjąć. Czekamy tylko na decyzję urzędu marszałkowskiego. Już w 2021 r. zwracaliśmy na to uwagę – mówił Marek Bębenek, dyrektor Muzeum Małopolski Zachodniej.
Gmina zawnioskowała o pieniądze na konserwację figury w ramach marszałkowskiego programu „Małopolskie kapliczki”.
Tymczasem sołtys Brodeł Przemysław Włoch zamieścił post na swoim FB, w którym proponuje przenieść św. Jana Nepomucena do ogródka przy Kaplicy Miłosierdzia Bożego w Brodłach, przy skrzyżowaniu Galicyjskiej i Słowiańskiej. Z kolei Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie i Małopolski Konserwator Zabytków sugeruje skansen w Wygiełzowie.
Sołtys Przemysław Włoch prosi mieszkańców, aby się wypowiedzieli w tym temacie.
„Moim zdaniem figura powinna zostać u nas. W muzeum „zniknie” wśród innych eksponatów” – pisze pan Jan.
„Również uważam, że powinna zostać u nas” – wtóruje pani Joanna.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Pół miliona na Kasztanową. Na tej ulicy pobito rekord
Kiedy będzie rozbiórka targowiska w Chrzanowie?
Osiedle Północ w Chrzanowie w budowie
Adam19:02, 13.03.2025
Nie widzę tu podstawowej informacji: czyją własnością jest ta figura? Gminy ( bo postawili ją mieszkańcy Brodeł) czy Zarządu Dróg Wojewódzkich (bo stoi w pasie drogowym)? Jeśli to własność gminy, to chyba mieszkańcy mogą i powinni przenieść ją tam, gdzie chcą!
Tomek13:33, 14.03.2025
A jakim to prawem mieliby oddawać komuś tę figurę, jeżeli jest ona ich własnością i świadectwem chrześcijańskiej historii społeczności Brodeł?
10.04.2025
ŁAZIENKI, gładzie, sufity podwieszane, Tel. 692-60...
7 0
Figura ufundowana i postawiona w XVIII wieku przez właścicieli tych ziem Rodzinę Szembeków dla wsi Brodła. W czasach kiedy nie było Zarządu Dróg Wojewódzkich. Figura nie widnieje w rejestrze zabytków Województwa Małopolskiego tylko w rejestrze zabytków gminnych. Przydrożne figury Św. Jana Nepomucena stawiane były w miejscowościach jako patrona czuwającego nad bezpieczeństwem mieszkańców i powstającymi wsiami. Przeniesienie jej na teren skansenu Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie sprawi ,że stanie się kolejnym eksponatem dla zwiedzających tracąc swoje znaczenie i wartość dla mieszkańców wsi. Patrząc historycznie figura od 242 lat stanowi dobro społeczności wsi Brodła, znajdując tego potwierdzenie w licznych zapiskach.
4 0
Czyli sprawa jest oczywista: Jak pisze Przemek, figura od 242 lat stanowi dobro społeczności wsi Brodła, co jest potwierdzone w licznych zapiskach. Zatem społeczność wsi Brodła ma prawo przeniesienia jej w miejsce, które uznaje za odpowiednie. Koniec tematu.