Osiedle Północ w Chrzanowie w budowie - przelom.pl
Zamknij

Osiedle Północ w Chrzanowie w budowie

Łukasz DulowskiŁukasz Dulowski 20:00, 10.03.2025 Aktualizacja: 20:17, 10.03.2025
Skomentuj Osiedle Północ w Chrzanowie w latach 60. XX wieku Osiedle Północ w Chrzanowie w latach 60. XX wieku

Jeszcze jedno cenne zdjęcie pokazujące tyle co postawione bloki przy ul. Broniewskiego i Piastowskiej w Chrzanowie.

Po lewej fragment bloku przy Piastowskiej, gdzie na parterze mieści się m.in. apteka „Pod Orłem”. Na wprost ul. Broniewskiego, a przy niej tzw. punktowce.

„Gdy zaczynałam edukację w SP 1 w 1966 roku, to te wszystkie bloki były zamieszkałe i tętniły życiem” – pisze pani Agnieszka.

Zwracają uwagę istniejące do dzisiaj stare domy. Jeden z nich należał do Piotra Ruska.

Początki dzisiejszego osiedla Północ-Tysiąclecie sięgają lutego 1958 r., kiedy Sejm PRL ogłosił obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego, mające przypadać na lata 1960-1966.

Jedną z najważniejszych akcji, wpisanych w ten jubileusz, była „budowa tysiąca szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego". W wielu przypadkach, także w Chrzanowie, ten zamysł poszerzono o powstanie zupełnie nowego osiedla bloków wielorodzinnych. Prace na Północy wystartowały na początku lat 60. i trwały jeszcze w II poł. lat 70. Pierwotnie to skupisko bloków nazywano osiedlem Piastowskim lub Osiedlem Tysiąclecia.

                                                                                                                                                                                                                           

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

AniaAnia

1 0

Moje kochane osiedle

13:17, 11.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkankaMieszkanka

1 0

Najciekawsze w tym artykule jest zdanie: Pierwotnie to skupisko bloków nazywano "Osiedlem Piastowskim lub Osiedlem Tysiąclecia". Pytam więc: z jakiej to przyczyny nie przyjęto żadnej z tych nazw (obie są ładne i poprawne), ale utworzono dziwaczny, niezgodny z zasadami polskiej pisowni twór "Osiedle Północ-Tysiąclecie"? Taka nazwa występuje na mapach i w Wikipedii! Co na to mogą powiedzieć uczniom chrzanowskie nauczycielki - polonistki?

17:37, 11.03.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Adi Adi

0 0

Żyrafa była super polonistka ona by ci odpowiedziala

22:27, 11.03.2025

AntoninkaAntoninka

0 0

Tysiąc szkół na Tysiąclecie - piękna akcja, był zryw, szkoły masowo budowano, dzieciom zapewniano możliwie najlepszy dostęp do nauki, a teraz nastał czas likwidacji tych obiektów. Podobno Polska taka biedna, że ich utrzymać nie potrafi, woli w ręce prywatnej inicjatywy oddać, niech ta się wzbogaca. A dzieci przecież można jak śledzie upchać w jednej szkole i przez cały rok do niej dowozić. Kto by się tam wygodami dzieci zajmował.

13:15, 13.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

Wisła ma nowego trenera. To debiutant w dorosłej piłce

Zastanawiam się, kiedy ktoś wkońcu zajmie się tym nieszczęsnym orlikiem w Jankowicach - zaniedbanym do granic możliwości. Młodzież nie może doprosić się o remont...

Tom

15:03, 2025-07-03

OPINIA. Książki się nie tylko czyta, panie burmistrzu

Jak się budowało bo kasa była, a nie wiedziało się za bardzo na co się buduje, to się ma to co się ma. Narzekania nic nie zmienią. Może, niewielkim kosztem, da się wzmocnić stropy?

stary zgred

13:04, 2025-07-03

OPINIA. Książki się nie tylko czyta, panie burmistrzu

W pełni popieram wypowiedź Pani Redaktor i staję w obronie Pani Radnej! Podejmowanie przez Radną Rady Miasta kwestii dostępności zbiorów bardzo dobrze ujmuje, choć w jednym zdaniu, współczesne funkcje bibliotek - jako instytucji otwartych, demokratycznych, wspierających kontakt z kulturą. Fizyczny dostęp do książek to nie luksus, to standard w bibliotekach XXI w. "...Książki się czyta, nie dotyka..." - wypowiedź ta niestety wskazuje na niezrozumienie zadań biblioteki lub świadczy o celowym spłycaniu/bagatelizowaniu sprawy/problemu. Biblioteka to przestrzeń odkrywania literatury w różnych formatach, również przez ich dotyk sensoryczne pogłębianie i szukanie inspiracji. Argumentacja redukująca kontakt z książką tylko do aktu czytania, jest nie tylko archaiczna ale i szkodliwa. "Bardziej czytam, niż dotykam..." - to dowód na personalny atak i próbę dyskredytacji osoby - pytającej. Taka postawa łamie zasady debaty publicznej. Wypowiedź "o... wyładowaniu potrzeby dotyku..." - ma znamiona nie tylko pogardliwego... Takie zachowanie powinno być napiętnowane. W mojej ocenie Pan Burmistrz powinien przeprosić.

Trzebinianka

12:54, 2025-07-03

Firma Blachy Pruszyński przeniesie oddział do Chrzanowa

😂😂😂😂😂🤦🤦🤦🤦🤦 jprd biura magazyn i być może produkcja. W Krakowie nie było produkcji. Czyli czytaj 10 pajacy dyrektorów handlowych przeniesie swoje tłuste Dulska do Chrzanowa. Inwestycja na miarę Maciaszka.😂😂😂😂😂 Tymczasem w Skawinie potężne inwestycje, w Trzebini Jędruś, w Balicach InPost i Amerykanie, w Wielkiej Wsi potężne hale.prkdukcyjne w Niepołomicach to samo. Uśmiechajcie się brygada, co tacy smutni jesteście,na odwrót trzyma Pan transparent z napisem Maciaszek.

Bążur

12:19, 2025-07-03

0%