Nie masz konta? Zarejestruj się

Dulowa

Kto przejmie grunty pod nowy parking w Dulowej

18.04.2023 16:00 | 0 komentarzy | 3 701 odsłony | Michał Koryczan

Przebudowa przystanku kolejowego w Dulowej dawno już się zakończyła. Ludzie czekają teraz na parking. Temat trafił do urzędu wojewódzkiego.

0
Kto przejmie grunty pod nowy parking w Dulowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W ramach modernizacji linii kolejowej E30 Kraków - Katowice, przebudowy doczekał się przystanek kolejowy w Dulowej. Powstały dwa nowe perony oraz prowadzące na nie przejście podziemne wraz z pochylnią.

Z przystanku korzystają osoby dojeżdżające do pracy i szkół w Krakowie oraz województwie śląskim. To mieszkańcy m.in. Dulowej, Karniowic, Psar i Młoszowej. Od dawna dopytują o porządny parking, na którym mogliby zostawić samochody.

Plac koło przystanku kolejowego jest mały i nie mieści się na nim zbyt wiele samochodów. Poza tym, teren jest nierówny. Po opadach deszczu ludzie muszą maszerować na peron po błocie, a na sporej części placu tworzy się bajoro.

Aby w tej okolicy mógł powstać parking, gmina musi wpierw pozyskać działki, bo nie posiada własnych w tamtym rejonie.

Podczas niedawnego zebrania wiejskiego w Dulowej, burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk powiedział, że gmina rozmawiała z prywatnym właścicielem w sprawie zakupu gruntów w okolicy przystanku kolejowego. Nie był on jednak zainteresowany sprzedażą.

Gmina wystąpiła więc do wojewody małopolskiego w sprawie przejęcia gruntów w rejonie przystanku kolejowego, którymi w przeszłości zarządzała i utrzymywała je. Chodzi w tym wypadku o miejsce służące jako parking i prowadzącą do niego drogę (ul. Dworcowa).

Samorząd powołuje się w tym przypadku na artykuł 73 ustawy „Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną". Mówi on, że: „Nieruchomości pozostające w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego za odszkodowaniem".

Jak mówi burmistrz Okoczuk, okazało się, że ul. Dworcowa dopiero w 2004 r. stała się gminną drogą publiczną. Wcześniej była drogą powiatową.

W związku z tym wniosek o przejęcie gruntów przy ul. Dworcowej, w rejonie przystanku kolejowego, musi złożyć powiat chrzanowski. Tak wynika z odpowiedzi otrzymanej w zeszłym roku z urzędu wojewódzkiego.

- Liczę, że pan starosta złoży dokumenty, aby stał się właścicielem gruntów, a następnie przekaże je gminie w celu zagospodarowania ich pod parking - mówi Jarosław Okoczuk.

Starosta chrzanowski Andrzej Uryga mówi, że jeśli będzie potrzebna konkretna reakcja, to jest jak najbardziej przychylny. Na razie czeka na oficjalny wniosek od trzebińskiego samorządu.


CZYTAJ RÓWNIEŻ

Puchar Polski. MKS Trzebinia zagra z Beskidem Andrychów

Pół miliona złotych na stadion piłkarski w Trzebini

Piłkarska niedziela. Mecze w A-klasie pod znakiem liczby 7

Zespół Credo z Chrzanowa wydał nową płytę (WIDEO)

Ludzie protestowali przeciwko obwodnicy przez Puszczę Dulowską (WIDEO, ZDJĘCIA)

Piłkarze nie zagrają już w tym roku na stadionie w Sierszy