Nie masz konta? Zarejestruj się

Płaza

W Płazie pamiętają o kampanii wrześniowej. Będą prelekcje i militarne atrakcje

01.09.2022 13:30 | 0 komentarzy | 1 601 odsłona | Marek Oratowski
W niedzielę 4 września w Płazie planowane jest upamiętnienie bitew stoczonych w okolicy w 1939 roku w ramach kampanii wrześniowej.
0
W Płazie pamiętają o kampanii wrześniowej. Będą prelekcje i militarne atrakcje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wydarzenie rozpocznie o godz. 11 msza św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie za żołnierzy i ludność cywilną poległych za Ojczyznę.

Potem wszyscy przejdą na cmentarz, gdzie na grobach ofiar drugiej wojny światowej zostaną złożone kwiaty.
Następnie w sali w podziemiach kościoła (jest tam zlokalizowane muzeum sakralne) od godz. 12.15 będzie seria ciekawych prelekcji. Rozpocznie je proboszcz płaziańskiej parafii ks. dr Grzegorz Łopatka, który opowie o swoim poprzedniku ks. Wojciechu Krzeptowskim, przewodzącym parafii podczas okupacji.

Krzysztof Pięciak z IPN-u zajmie się działaniami wojennymi w Płazie i okolicach. O mordzie ludności cywilnej w Pile Kościeleckiej (doszło do niego 5 września 1939 roku) opowie J. Mysiura.

Jacek Bańkowski zajmie się wojennymi wspomnieniami okolicznych mieszkańców. Natomiast dr Stanisław Garlicki podsumuje 5-letni okres wydawania cieszących się sporą popularnością „Zeszytów z Płazy". Będą do kupienia, podobnie jak wspomnienia wojenne.

Na placu w pobliżu kościoła chętni skorzystają z atrakcji: grochówka wojskowa, przejazd wojskowymi samochodami, strzelnica. Zadba o nie Stowarzyszenie Militarne Grot.