Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Z Łukaszem Głuchem po polskich muzeach. Fort Marian - Malechowo

17.11.2021 15:00 | 9 komentarzy | 1 043 odsłona | Łukasz Głuch
Z ARCHIWUM TYGODNIKA „PRZEŁOM". Malechowo to niewielka miejscowość w województwie zachodniopomorskim oddalona o kilka kilometrów od Darłowa. Przy głównej drodze, na niewielkim wzniesieniu, znajduje się muzeum stworzone przez miłośnika militariów - Mariana Laskowskiego, który jest doskonale znaną osobą w świecie militarystów.
9
Z Łukaszem Głuchem po polskich muzeach. Fort Marian - Malechowo
Mural na jednej ze ścian hali nie pozostawia wątpliwości, co możemy zobaczyć w tym muzeum
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest również organizatorem słynnych zlotów militarnych w Darłowie, które co roku gromadzą ogromną ilość ludzi i sprzętu, a odbywają się na wydmach w pobliżu plaży.

Motocykl radzieckiej produkcji M-72. Najczęściej spotykany w zestawie z wózkiem bocznym - w tej wersji radiostacja

Muzeum regularnie zajmuje się restaurowaniem pozyskanych eksponatów, których przybywa z roku na rok. Możemy obejrzeć w nim wszystko, co jest związane z wojskiem, i nie tylko. Od wyposażenia, hełmów, mundurów, broni, poprzez lekkie pojazdy i motocykle, aż po kilkutonowe pojazdy gąsienicowe takie jak amfibia gąsienicowa PTS-M czy czołg T-55 Merida. Spora część eksponatów - szczególnie ta mniej odporna na warunki atmosferyczne - prezentowana jest w ogromnej hali, a to, co się w niej nie mieści lub czeka na swoją kolej do odnowienia, udostępnione jest do oglądania na placu obok.

Star 660 z podwójną kabiną, na dzień dzisiejszy to już bardzo rzadko spotykana wersja

Oprócz pojazdów wojskowych możemy zobaczyć też samochody strażackie i milicji, agregaty, cysterny oraz betonowe bunkry - w tym jedyny w Polsce Kugelbunker, okrągły bunkier obserwacyjny.

HMMWV jest eksponatem i środkiem transportu dla zwiedzających, chcących sprawdzić jego możliwości terenowe

Przy muzeum działa również całkiem sporych rozmiarów strzelnica, organizowane są różnego rodzaju imprezy okolicznościowe oraz jest możliwość przejażdżek niektórymi pojazdami po pobliskim poligonie.

PTS-M „Rossija", czyli gąsienicowy transporter pływający - sprzęt na każdy teren

Bardzo przystępna lokalizacja oraz duża ilość zgromadzonych eksponatów nie pozostawia wątpliwości, że jest to miejsce z listy „obowiązkowych" do odwiedzenia dla osób interesujących się tą tematyką. Ja również zapraszam i polecam Fort Marian.

Część hali muzeum wypełnia regał z wyposażeniem nie tylko wojskowym oraz spora kolekcja motocykli

Archiwum Przełomu nr 50/2020