Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Słynny napis z budynku w Trzebini zaczyna znikać (ZDJĘCIA)

29.08.2020 13:00 | 6 komentarzy | 7 578 odsłon | Michał Koryczan

Napis pojawił się na kamienicy przy Kościuszki jeszcze w czasach PRL.

6
Słynny napis z budynku w Trzebini zaczyna znikać (ZDJĘCIA)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W 2018 r. powstał wykaz obiektów (pomników, obelisków, tablic i napisów) mogących nie spełniać warunków ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Wojewoda wskazał ich w powiecie chrzanowskim trzynaście.

Wśród nich słynny napis na prywatnym budynku przy Kościuszki w Trzebini: "Dzięki strategii partii Polska umacnia swoją pozycję".

Jak informowała w ubiegłym roku Agnieszka Ludwikowska z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, jeżeli właściciel nie zamierza usunąć napisu w najbliższym czasie, to zostanie wydana decyzja nakazowa. Po roku rzeczniczka powiedziała tak:

- Rozmawialiśmy z właścicielem budynku, który poinformował nas, że podtrzymuje deklarację wykonania ocieplenia obiektu, co spowoduje zakrycie tego napisu. Jesienią sprawdzimy, czy wspomniane prace, które mają spowodować zakrycie muralu, zostały wykonane - informuje Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego.

Tymczasem ze ściany kamienicy odpadł fragment tynku i część napisu przestała być widoczna. Wkrótce może się więc okazać, że nie będzie już czego zakrywać, a napis pozostanie wyłącznie na archiwalnych fotografiach.

 

Przeczytaj również:

Trwa przebudowa dworca PKP w Trzebini. Zobaczcie postępy (WIDEO, ZDJĘCIA)

Nowy dyrektor szkoły trenował zespoły piłkarskie z ekstraklasy i pierwszej ligi

Koronawirus. 67. przypadek w powiecie chrzanowskim (RAPORT)

Przepis na sałatkę z cukinii

Wioski nie będą już odcięte od świata

Sportowy weekend na ziemi chrzanowskiej

Przewoźnik wznawia kursy minibusów