Życie Polaków i Żydów wzajemnie się przenikało - przelom.pl
Zamknij

Życie Polaków i Żydów wzajemnie się przenikało

Michał KoryczanMichał Koryczan 13:00, 28.02.2025
Skomentuj Anna Sadło-Ostafin, kustosz Muzeum w Chrzanowie Anna Sadło-Ostafin, kustosz Muzeum w Chrzanowie

W najnowszym odcinku podcastu z cyklu „Przełomowe rozmowy”, gościem Łukasza Dulowskiego i Michała Koryczana jest Anna Sadło-Ostafin, kustosz Muzeum w Chrzanowie.

W tym roku przypada 82. rocznica likwidacji chrzanowskiego getta. O tym jak ono powstało i jak wyglądało opowiada Anna Sadło-Ostafin.

- W Chrzanowie do zamieszkania przez społeczność żydowską przeznaczono część miasta pomiędzy ulicą Krakowską, aleją Henryka, Sienną, a torem kolejowym oraz ulice na północ od dzisiejszego placu 1000-lecia. Administracja niemiecka sporą część domów konfiskowała z myślą o zamieszkaniu przez niemieckich urzędników wojskowych i cywilnych. Także z myślą o przeznaczeniu żydowskich budynków reprezentacyjnych w centrum miasta, eleganckich kamienic na jakieś inne cele. Stąd właściwie już niemal od początku wysiedlano rodziny żydowskie do nieco biedniejszej części miasta. Od początku też, kiedy zaczęły obowiązywać rozporządzenia władz niemieckich na terenie III Rzeszy, zaczęto dążyć do koncentracji ludności żydowskiej w największych skupiskach. Stopniowo też mieszkańców okolicznych miejscowości przesiedlano właśnie do Chrzanowa. I tym sposobem w obrębie obszaru, o którym wspomniałam, zaczęto tworzyć właśnie dzielnicę przeznaczoną do zamieszkania przez ludność żydowską. Ta część miasta nigdy nie była otoczona ani drutem kolczastym, ani murem. Stanowiła jednak wyraźnie wydzielony fragment miasta – mówi Anna Sadło-Ostafin.

W najnowszym odcinku podcastu z cyklu „Przełomowe rozmowy” opowiada również między innymi o tym, jak przed II wojną światową wyglądały w Chrzanowie relacje między katolikami a Żydami, co się stało z prowadzonym przez Żydów handlem, a także jak wyglądała codzienność w getcie chrzanowskim.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Zamek znów można zwiedzać. W muzeum czekają na miliony złotych

Rekordowa dotacja na zamek Tenczyn

Zabytkowy mur może skrywać niebezpieczne przedmioty

Ruch wahadłowy na moście na Wiśle jeszcze potrwa

Kandydat zdobył mandat. Rada będzie działać w komplecie

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

OgieńOgień

0 1

Wszystkie komentarze usunięte bo żyd tak kazał 🤣 a Przełom posłusznie wykonał polecenie.

21:53, 02.03.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PopiółPopiół

1 0

To ja poprosiłem redakcję i serdecznie dziękuję za reakcję. Nienawiść i pogarda do ludzi za względu na ich pochodzenie (czy to Żydzi, czy Polacy, czy Cyganie, czy Hindusi, czy ktokolwiek inny) to straszny obciach. Czytanie tych pana komentarzy było jak rozmowa z kimś z zepsutymi zębami. Nikt tego nie chce. Życzę trochę pogody ducha, idzie wiosna.

22:54, 02.03.2025

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


OgieńOgień

0 0

Zadałem ci pytanie gdzie tu widzisz mowę nienawiści ?Nie odpowiedziałeś tylko zgłosiłeś usunięcie komentarzy Opisałem ci relacje przedwojenne między Polakami a żydami .Napisy jakie były wtedy na sklepach .Jeśli jesteś wnukiem żołnierza września to pewnie wiesz kto tysiącami dezerterował z armii gen Andersa .Poczytaj może o statutach kaliskich to dowiesz się co to lichwa I kto ją stosował .Historii nie zmienisz .

22:19, 03.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OgieńOgień

0 0

A co do nazioli to brzydzę się nimi tak samo jak żydokomunistami i nie porównuj mnie do nich bo to jest właśnie to o czym piszesz czyli mowa nienawiści

22:28, 03.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%