Opiekunowie mają tendencję, żeby nadawać interpretacje tym zachowaniom przez pryzmat swoich doświadczeń i swojego myślenia. Nie mając wiedzy ani doświadczenia, rozpatrujemy zachowanie psa czasami zupełnie nieadekwatnie do tego, co on rzeczywiście czuje. I utwierdzając się w takim błędnym przekonaniu, bardzo często prowadzimy do jakichś zaburzeń zachowania u psa, które ma takie emocjonalne, bardzo mocne zakorzenienie.
Na przykład są sytuacje, że pies idący na smyczy szczeka na innego czworonoga. Gdy nie wiemy, jaka jest baza emocjonalna takiego zachowania, a bardzo często jest nią lęk, niepokój i strach, nasza reakcja może być zupełnie nieadekwatna do pomocy temu psu.
- Bo gdybyśmy wiedzieli, że nasz pies się boi i dlatego tak reaguje, bylibyśmy dla niego wsparciem. Chcielibyśmy mu pomóc. Natomiast wielu opiekunów w takich sytuacjach denerwuje się widząc, że inni widzą ich psa, który się tak kiepsko zachowuje. Pojawia się lęk przed oceną innych. No i mamy wtedy taką kombinację dwóch lęków, które są ze sobą połączone na smyczy. I bardzo często taka osoba szarpie psem, żeby przestał się tak zachowywać albo przyciąga go do siebie. Tym samym utwierdzając go w tym lęku, a nie dając mu odpowiedniego wsparcia. To jest jeden z przykładów takiego sygnału tego, że pies się czegoś boi – zaznacza behawiorystka z Chrzanowa.
Więcej o tym, jak odczytywać i reagować na sygnały wysyłane przez naszego pupila dowiecie się z naszego podcastu. Możecie obejrzeć też rozmowę na wideo.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz