Otwarto Wodociągi Miejskie w Chrzanowie - przelom.pl
Zamknij

Otwarto Wodociągi Miejskie w Chrzanowie

Łukasz DulowskiŁukasz Dulowski 19:00, 31.03.2025 Aktualizacja: 21:32, 31.03.2025
Skomentuj Za cmentarzem parafialnym w Chrzanowie powstał ogromny zbiornik, istniejący do dzisiaj, gromadzący wodę, następnie spływającą do miasta Za cmentarzem parafialnym w Chrzanowie powstał ogromny zbiornik, istniejący do dzisiaj, gromadzący wodę, następnie spływającą do miasta

31 marca 1935 r. Chrzanów stał się jednym ze stu miast w II Rzeczpospolitej, posiadających własne wodociągi i kanalizację. O tym wydarzeniu rozpisywała się cała prasa ogólnopolska w dwudziestoleciu międzywojennym.

W 1866 r. adwokat Apolinary Horwath podkreślał na sesji rady miasta, że w Chrzanowie należy wybudować wodociągi i kanalizację. Miał na uwadze sanitarne aspekty, jak i całą asenizację miasta. W tym samym roku prezydent Krakowa Józef Dietl również po raz pierwszy mówi o potrzebie powstania wodociągów w królewskim grodzie.

Trudne początki

- Niestety ze względów zamożności naszego miasta nie udaje się wykonać tej inwestycji. Sprawa powraca dopiero w 1907 r., kiedy doktor Gustaw Rieser, także na posiedzeniu rady miejskiej, prosi o ponowne rozpatrzenie budowy wodociągów w Chrzanowie. Temat znów upada z powodów finansowych – opowiada Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie. - Co ciekawe, jeden z ówczesnych radnych stwierdził, że „nam takiej instalacji nie potrzeba, gdyż nas na to nie stać, a i wody mamy dość dobre”. Miał zapewne na myśli studnię miejską na Rynku w Chrzanowie, która powstała gdzieś w połowie XIX w. Zaopatrywała w wodę całe centrum, ale też funkcjonowały studnie na prywatnych działkach – zaznacza Bogusz.

Doktorowi Samuelowi Cyferowi, wiceburmistrzowi Chrzanowa, pomaga rozporządzenie prezydenta RP z 1928 r. o zaopatrzeniu ludności w wodę. Razem z burmistrzem Janem Grzelewskim pojechał do Krakowa, do wojewody Mikołaja Kwaśniewskiego.

- I składają prośbę o pozytywne rozpatrzenie wniosku dla Chrzanowa, jako ważnego ośrodka gospodarczego z pierwszą w Polsce fabryką lokomotyw. Przychodzi akceptacja – mówi Bogusz.

Wielkie otwarcie

Wówczas Chrzanów dostał pożyczkę w wysokości miliona złotych na budowę wodociągów. Władze miejskie zatrudniają inżyniera Włodzimierza Dołęgę-Dziakiewicza, który projektuje tę inwestycję.

31 sierpnia 1933 r. oficjalnie w dokumentach rady miejskiej użyto sformułowania „Przedsiębiorstwo Wodociągowe w mieście Chrzanów”.

Za cmentarzem parafialnym powstał ogromny zbiornik, istniejący do dzisiaj, gromadzący wodę, następnie spływającą do miasta. Halę pomp wybudowano w rejonie ul. Zielonej. Pompy zamówiono w Stoczni Gdańskiej – przypomina dyrektor Kamil Bogusz.

31 marca 1935 r. uroczyście wmurowano w halę pomp tubę z dokumentem erekcyjnym wodociągów. Burmistrz Tadeusz Gdula powiedział: „Wolą i decyzją, życzliwością i opieką, trudem i zainteresowaniem powstało wielkie dzieło dla przyszłych pokoleń miasta Chrzanowa”.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%