Ten unikatowy obiekt stoi na ziemi chrzanowskiej już od ponad 20 lat. Zobaczcie karniowicki kurhan na archiwalnych i współczesnych fotografiach.
Jadąc ulicą Spacerową - pół kilometra od skrzyżowania z Paderewskiego dotrzemy do nietypowego, kopulastego obiektu, wysokiego na 16 metrów. Stoi po prawej stronie, w granicach Karniowic. Naprzeciw cmentarza komunalnego, znajdującego się w Dulowej. Spacerowa stanowi bowiem granicę tych dwóch miejscowości.
Wspomniana budowla to słynny kurhan karniowicki. Unikat na skalę europejską, a pewnie i światową. Pomysłodawcą jego budowy był długoletni proboszcz miejscowej parafii – ks. Stanisław Fijałek.
- To będzie miejsce wiecznego spoczynku dla wszystkich. Wierzących i niewierzących. Taka baza miłości. Jeśli w ogóle jest ekumenizm, to on w nim właśnie będzie. W kurhanie zapanuje równość. Nie będzie podziału dla biednych i bogatych. Proszę popatrzeć na ten cmentarz obok kurhanu. Po co tym zmarłym wszystkie pieniądze, które się tu zostawia? Tylu mamy mądrych Polaków i żaden nie potrafi odejść od tradycjonalizmu. Owszem, tradycje są dobre, ale jak są rozumne! Nie ma nic gorszego od głupich nawyków - tak na łamach "Przełomu" mówił o kurhanie i tradycyjnym pochówku ks. Fijałek.
Kurhan łączy w sobie m. in. myśl konstrukcyjną egipskich piramid, katakumb rzymskich, kaplic książęcych i królewskich, z tradycją słowiańskiego grzebania zmarłych. Jego budowa trwała od 1999 do 2003 r. Kosztował około miliona złotych.
Powstał dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu, pracowitości i ofiarności mieszkańców parafii, których ks. Fijałek potrafił skutecznie zmobilizować do działania. Mieszkańcy do dzisiaj mówią, że takich proboszczów to szukać ze świecą.
Zmarły 5 marca 2010 r. ks. Stanisław Fijałek w swoim testamencie, spisanym w 2006 r., życzył sobie, by pochowano go w kurhanie.
Kardynał Stanisław Dziwisz zdecydował jednak, że ks. Fijałek zostanie pochowany na cmentarzu komunalnym w Dulowej.
Decyzja ta wywołała zdziwienie i protesty sporej części parafian. Dopiero w maju 2010 r. kuria krakowska wydała zgodę na ekshumację zwłok ks. Fijałka. Urna z jego prochami, zgodnie z jego wolą, trafiła do karniowickiego kurhanu.
Obecnie spoczywa w nim ponad 50 zmarłych (pierwszy pochówek miał miejsce w 2006 r.). Niektórzy pochowani zostali tam tuż po śmierci. Inni zostali przeniesieni z tradycyjnych cmentarzy. W kryptach jest miejsce na blisko pięć tysięcy urn.
Wewnątrz kurhanu znajduje się też kaplica. Odbywają się tam nabożeństwa żałobne. W trzecią niedzielę miesiąca (o godz. 14) odprawiana jest tam niedzielna msza. W środku obiektu może się pomieścić ponad tysiąc osób.
W kurhanie znajduje się także pomieszczenie, w którym możemy zobaczyć pamiątki związane z ks. Stanisławem Fijałkiem, w tym między innymi jego rower oraz słynny beret.
Jak czytamy na stronie internetowej parafii, kurhan otwarty jest w każdą niedzielę i święta. W okresie od 1 października do końca marca, od godz. 13 do 15. Z kolei od 1 kwietnia do 30 września - od 15 do 18.
[WIDEO]9559[/WIDEO]
To Ja Plemier17:06, 02.11.2024
czy to prawda, ze autorem wykonania sa chopy z PO?
obleśny Dziwisz17:18, 02.11.2024
jak zwykle Dziwisz musi decydować gdzie kto ma leżeć tak jak było z Kaczyńskim gdzie pomimo protestów wymusił pochówek na Wawelu
22.06.2025
ALTANY, tarasy, wiaty garażowe, pergole, różnego r...
Wojtek Szumański na Dniach Trzebini
Goooowno dla lansu kilku pajacu spod znaku tzw Rady Miasta i Okoczuka. Przewalają kasę na gooowna zamiast finansować potrzebne rzeczy. Wywalić Potockiego z TCK i zaorać to coś. Tzw dni zlikwidować.
Bążur
08:19, 2025-06-29
W wakacje pojedzie mniej autobusów
NAJLEPIEJ ZLIWKIDUJCIE CALY ZKKM RAZEM Z ROZKLADEM I AUTOBUSAMI
PDW
07:17, 2025-06-29
W gminie Krzeszowice mają swój lawendowy raj (WIDEO,ZDJ
oczywiscie nie za darmo
stefan
21:10, 2025-06-28
Radny Krzysztof Kurek pyta o kilometrówki
Przed sesją absolutoryjną był kolejny wyjazd integracyjny.Dziwnym zbiegiem okoliczności lista radnych (uczestników dwudniowego wyjazdu) pokrywa się z wynikiem głosowania "za".PRZYPADEK , NIE SĄDZĘ!
wyjazd zorganizowany
19:51, 2025-06-28