W sobotę dyrektor Muzeum Kamil Bogusz opowiadał o nieistniejących budynkach w Chrzanowie. Jednym z punktów był dwór Ossolińskich.
Na publikowanym poniżej zdjęciu widzimy, gdzie stał dwór Ossolińskich. Jest to m.in. teren dzisiejszej ulicy Mickiewicza, w sąsiedztwie szkoły muzycznej. Materiał przygotował Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.

Dwór Ossolińskich zawierał w sobie mury dawnego zamku, a konkretnie obronnego dworu renesansowego z XVI w. lub nawet wcześniejszego, późnośredniowiecznego z XV w. Potwierdziły to przeprowadzone badania archeologiczne. Fortyfikację oddzielała od miasta sucha fosa.
-
Dwór Ossolińskich został rozebrany przez Niemców w czasie okupacji, żeby usprawnić układ drogowy w Chrzanowie. Po wyburzeniu dworu ruch został poprowadzony od ulicy Krakowskiej, przez Rynek i dzisiejszą ulicę Mickiewicza. Dwór stał na przeszkodzie w realizacji tych planów - opowiada Kamil Bogusz. -
Przed wojną dwór był w dobrym stanie, jednak Loewenfeldów nie było stać na jego gruntowne wyremontowanie. Używano go "od święta", czasem nazywano domkiem bilardowym - dodaje.
Pokazuje aleję kasztanową, w sąsiedztwie szkoły muzycznej, która pokazuje, gdzie kiedyś znajdował się wjazd do dworu Ossolińskich.
[WIDEO]8017[/WIDEO]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz