Z mobilną wystawą "Muzeum na kółkach" Polin odwiedzi w tym roku 10 miejscowości. Są wśród nich m.in. Starachowice, Żywiec, Gorlice, Września i Trzebinia.
Dokładna data tego wydarzenia nie jest jeszcze znana, ale będzie to najprawdopodobniej 5-7 lipiec. Muzeum Polin właśnie ogłosiło zwycięskie projekty. Ich autorami i koordynatorami są przeważnie działacze społeczni w partnertwie z instytucjami kultury
Jedną z dwóch koordynatorek projektu trzebińskiego jest Agnieszka Kostuch. - Partnerem głównym jest TCK. Z dyrektorem Adamem Potockim ustaliłam program wydarzeń towarzyszących wystawie. Duży udział w nich będzie miało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR - mówi A. Kostuch.
Wstępny program wydarzeń w Trzebini towarzyszących moblinemu muzeum:
- plenerowy koncert muzyki klezmerskiej zespołu Klezmorim Trio
- wykład judaisty z Pszczyny Sławka Pastuszki na temat cmentarzy żydowskich. Pastuszka jest świetnym prelegentem i działaczem społecznym na rzecz ratowania cmentarzy
- wystawę judaików i prelekcję Anny Sadło-Ostafin na ich temat w Muzeum Regionalnym w Trzebini
- zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Trzebini pod przewodnictwem Leszka Morawieckiego i dr Anny Dawidowicz-Trząsalskiej, która wykonała tłumaczenie inskrypcji macew
- dwa spacery po mieście "śladami trzebińskich Żydów" pod przewodnictwem dr Jolanty Piskorz
- emisję filmu dokumentalnego o cmentarzu żydowskim w Trzebini (być może jego premiera), który nakręciło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej w kinie "Sokół".
Planowane wydarzenia wzbogacą też warsztaty dostosowane tematycznie do charakteru grup ich uczestników.
Pawilon na rynku
POLIN przyjedzie z pawilonem wystawienniczym, który stanie na Rynku. Urząd miasta wyraził już zgodę. Wystawa "Muzeum na kółkach", będzie animowana przez zespół muzealnych edukatorów. Osoby zwiedzające będą mogły zobaczyć prawdziwe judaika, zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami z historii polskich Żydów, dowiedzieć się więcej o trzech językach polskich Żydów - polskim, jidysz i hebrajskim oraz poznać historię lokalnej społeczności żydowskiej.
Projekt powstał z myślą o mieszkankach i mieszkańcach mniejszych miejscowości, dla których wizyta w Muzeum POLIN pozostaje skomplikowanym logistycznie przedsięwzięciem.
Adaś Niezgódka17:34, 10.02.2023
Rotmistrza Witolda Pileckiego oskarżał żydowski prokurator Czesław Łapiński,a żyd Beniamin Wajsblech żądał kary śmierci dla generała Fieldorfa "Nila".
Ogień23:46, 10.02.2023
Tu jest Polska a nie Polin niech sobie to zapamiętają
Adaś Niezgódka06:44, 11.02.2023
Rotmistrza Witolda Pileckiego oskarżał żyd Czesław Łapiński,a żyd Beniamin Wajsblech żądał kary śmierci dla generała Fieldorfa Nila.
Antoninka12:13, 11.02.2023
Sprawnie został usunięty komentarz Adasia Niezgódki, dobrze że pojawił się ponownie. Dlaczego cenzura obejmuje wszystkie negatywne wypowiedzi dotyczące Żydów? Nie wiem, czy panowie Czesław Łapiński i Beniamin Wajsblech byli Żydami, spróbuję to ustalić, mam jednak pewność, że Chaim Rumkowski nim był i wiem czym się zasłużył dla własnego narodu. Wiem również, jak sprawnie działała policja żydowska i do czego była zdolna. Wiem znacznie więcej o tym umęczonym narodzie, jednak moja wiedza jest mało istotna.
Adaś Niezgódka12:23, 11.02.2023
Antoninka. Tu jest ciekawa praca na ten temat.
https://www.nsz.com.pl/dr-hab-krzysztof-szwagrzyk-qw-komunistycznej-bezpiece-ydzi-zajmowali-niemal-poow-stanowiskq/
Ogień12:38, 11.02.2023
Kiedyś jedna osoba mądrze powiedziała że : " jeśli nie wiesz kto jest twoim wrogiem to sprawdź kogo nie możesz krytykować i już wszystko jasne" Dziś jeśli coś powiesz na Żyda czy Ukraińca jesteś albo antysemitą albo ruską onucą poza nimi można wszystkich opluć
Antoninka13:14, 11.02.2023
Paweł Piotr Reszka jest autorem książki "Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota", wysłuchałam audiobook i wyciągnęłam wnioski, tak dla siebie. Dodam jeszcze, że mam prawo wypowiadać się w temacie żydowskim, ponieważ moi przodkowie bezinteresownie narażali własne życie ratując Żydów. Wsłuchując się w wypowiedzi osób, które przeżyły gehennę II wojny światowej, tak przy okazji można usłyszeć co nieco o aktywnej działalności Ukraińców. Historię można dowolnie przekształcać, szczególnie w podręcznikach szkolnych, prawda historyczna zawarta w pamięci ludzkiej przetrwa w niezmienionym stanie.
stary zgred09:00, 12.02.2023
Tak na marginesie, dla równowagi, w kwestii polerowania historii pod bieżące potrzeby; życiorys tego rotmistrza też jest teraz mocno wygładzony.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża
Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!
Złoty pył.
23:13, 2025-05-12
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało
Ogień
22:11, 2025-05-12
Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę
Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.
Tak dla Polski
21:57, 2025-05-12
Miłość do klasyków jest jak postępująca choroba
Wreszcie jakis wartosciowy artykul na tym pozal sie Boze portaliku.
Jan66
21:28, 2025-05-12