„Idę na Majdan. Kto idzie ze mną?” – napisał na Facebooku ukraiński dziennikarz urodzony w Kabulu Mustafa Najem w listopadzie 2013 roku. Jednymi z pierwszych, którzy poszli za nim, byli studenci. Przyszłość swojego kraju widzieli w Europie, a nie pod czerwonym butem.
Swoich dzieci, jak mówili o protestujących, przyszli bronić ukraińscy weterani armii ZSSR. Ci sami, którzy atakowali Kabul, gdy Mustafa przychodził na świat. Na Majdan docierali ludzie z różnych zakątków. I choć kremlowska propaganda już wówczas, w 2013 roku, ale i nieustannie dzisiaj, powtarzała i powtarza, że Ukraina to siedlisko faszystów, do kijowskiego protestu dołączali żydzi, geje, muzułmanie, feministki, Polacy, Rosjanie... Jednymi z pierwszych, którzy zginęli na Majdanie byli Ormianin i Białorusin.
Wtedy się udało. Po czterech miesiącach protestów, walk okupionych dziesiątkami ofiar, dotychczasowy prezydent Wiktor Janukowycz uciekł. W demokratycznych wyborach Ukraińcy wybrali na tę funkcję Petra Poroszenkę, a Rosja po raz pierwszy zaatakowała Ukrainę.
Właśnie minęło 10 lat od tamtych wydarzeń. W "Zwrotniku Ukrainy" Jurij Andruchowycz, Jewgienija Biełorusiec, Alisa Ganijewa, Wilfried Jilge, Tania Malarczuk, Kateryna Miszczenko, Katia Pietrowska, Martin Pollack, Jurko Prochaśko, Mykoła Riabczuk, Timothy Snyder, Andrzej Stasiuk, Anton Szechowcow, Serhij Żadan - wspominają tamte wydarzenia. Kreślą obraz dnia na Majdanie, piszą o swoich przeżyciach, odczuciach, analizują... Wypowiadają się pisarze, historycy, socjologowie, świadkowie. Redakcją zbioru zajął się Jurij Andruchowycz, jeden z najpopularniejszych pisarzy ukraińskich.
29.04.2025
ZATRUDNIĘ kierowcę kat. C i C+E 500-380-561
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
2 1
Nareszcie coś o Ukrainie, żeby tak często o rzezi Wołyniu było pisane.
1 0
Argentyńczyk. Dla ciebie o Wołyniu cyrylicą redagowaną w Moskwie.