W "Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej" poznajemy życie, troski i myśli poetki, ale też Polskę końca XIX wieku - tę wiejską i miejską, ale i zmorę wszelkich wydawnictw, artystów, dziennikarzy, pisarek i pisarzy - cenzurę. Często bezsensowną, ale odpowiadającą poziomowi wielu cenzorów, jak ta dokonana na opisie pewnego balu w Kurierze. Cenzor poprawił w słowie rząd "r" na wielką literę i poprzedził ją słowem opiekuńczy. Wyszło więc: "Opiekuńczy Rząd wspaniałych drzew pomarańczowych".
Ale kiedy Konopnicka była zmuszana do zmian, mimo iż sprawiały one czasami, że tekst wydawał się nielogiczny, niekoniecznie dostosowywała do nich resztę utworu. Uważała bowiem swoich czytelników za mądrych.
Autorką biografii tej, tak kochanej jak i znienawidzonej przez sobie współczesnych literatki, jest Magdalena Grzebałkowska, polska pisarka i reporterka. Ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1998 roku pracuje w „Gazecie Wyborczej”. Mieszka w Sopocie. Jest autorką biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatką Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 roku została nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę „1945. Wojna i pokój”.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
29.04.2025
ZATRUDNIĘ kierowcę kat. C i C+E 500-380-561
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz