Działające od ponad 35 lat Muzeum Ziemi Krzeszowickiej tworzą mieszkańcy. Znajduje się tam wiele cennych pamiątek, wartych obejrzenia.
Muzeum prowadzi Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej. W 1984 r. otrzymało darowiznę - ustanowioną testamentem Anny Studenckiej. To dom przy ul. Krakowskiej 30. Zgodnie z wolą donatorki nieruchomość została przeznaczona na siedzibę muzeum.12 grudnia 1987 roku muzeum uroczyście otwarto. Przeniesiono tam zbiory z istniejącej wcześniej w starym Pałacu Potockich izby regionalnej oraz uporządkowano przedmioty znajdujące się na wyposażeniu domu Studenckich. Znalazła się tam również biblioteka. Wśród jednych z najstarszych pozycji są Żywoty Świętych z początku XVI w.
W zbiorach regionalnych są elementy ubiorów ludowych, miejskich, organizacji np. Ochotniczych Straży Pożarnych, a także narzędzia czy wyposażenie domu.
Wśród zgromadzonych w muzeum przedmiotów są także dokumenty, militaria i ordery, a także minerały złóż lokalnych, wyroby kamieniarskie, narzędzia i przedmioty użytkowe w gospodarstwach wiejskich.
W roku 2016 otwarto wystawę poświęconą wymarszowi Legionów Józefa Piłsudskiego. W roku 2019 zaprezentowany został tzw. Kąt Stanisława Czycza, a w roku 2022 zaprezentowano owoc projektu Dobry Sąsiad - dobra pamięć, realizowanego w 2021 roku i poświęconemu Honorowemu Obywatelowi Krzeszowic, prezesowi Kopalni Wapienia Czatkowice dr. Czesławowi Kotowskiemu.
- W muzeum możemy zobaczyć makiety zamku w Rudnie oraz krzeszowickiego uzdrowiska, wykonane przez uczniów krzeszowickiej "budowlanki". Muzeum jest też posiadaczem wielu widokówek z tego terenu, liczących ponad sto lat. W części regionalnej znajduje się wiele eksponatów strażackich i związanych z gospodarstwem. Jest też salonik mieszczański wraz z oryginalnym wyposażeniem domu należącego kiedyś do pań Studenckich - opowiada Zbigniew Durczok ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej
Muzeum Ziemi Krzeszowickiej znajduje się przy ul. Krakowskiej 30. Osoby zainteresowane zwiedzaniem, powinny się wcześniej umówić, dzwoniąc pod nr tel: 502 695 162. Więcej informacji znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej na Facebooku.
Czytaj również
Pociąg specjalny "Śnieżyca" przejechał przez Trzebinię
Na ile wyceniani są piłkarze z ziemi chrzanowskiej
Gońcy przyniosą do domów naklejki
Niepewna przyszłość klubów z gminy Libiąż. Mniej pieniędzy na sport
Bezkompromisowa Wisła zagra pięć sparingów
Pijany kierowca zaatakował policjantów
[WIDEO]7423[/WIDEO]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
22.06.2025
ALTANY, tarasy, wiaty garażowe, pergole, różnego r...
OPINIA. Książki się nie tylko czyta, panie burmistrzu
Molendowa,.dlaczego usuwasz niewygodne dla siebie komentarze? Przecież wszyscy wiemy że kiedyś w domu były czerwono od szturmówek.PZPR.a teraz od serduszek niemieckiej partii PO. Nie wstydź się.
Bążur
06:00, 2025-07-11
Eder zagra nową płytę na Rynku w Chrzanowie
Czy Maciej świeża siła doi publiczne pieniądze na swoje tzw występy?
Bążur
05:58, 2025-07-11
Życie Polaków i Żydów wzajemnie się przenikało
Dlaczego Przełom usuwa cytaty z Ewangelii wg św. Jana??????
Szok
01:12, 2025-07-11
Historia zamknięta na kłódkę. Mieszkańcy walczą
Bonjour, ja nie bredzę. Przypominam. I przy okazji apeluję w imieniu raportujących Pana posty Userów i własnym o kulturę dyskusji. Pana tu nikt nie wyzywa, nie obraża. Może nawet chciałby czasem z Panem podyskutować, ale w takim stylu się nie da. Dzielenie się opinią jest cenne, pod warunkiem, że nie rani się innych. Proszę się do tego stosować.
Alicja Molenda
00:45, 2025-07-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz