Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Budowa osiedla Północ w Chrzanowie 56 lat temu

11.02.2024 15:00 | 0 komentarzy | 3 869 odsłony | Łukasz Dulowski
Z którego miejsca fotograf wykonał zdjęcie powstających bloków mieszkalnych na osiedlu Północ-Tysiąclecie w Chrzanowie?
0
Budowa osiedla Północ w Chrzanowie 56 lat temu
Budowa osiedla Północ w Chrzanowie w latach 60. XX w.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Eugeniusza Kępińskiego, miłośnika lokalnej historii i kolekcjonera. Zostało też opublikowane na naszej facebookowej grupie PRZEŁOMowe Historie.

Jest rok 1968. Widać jeszcze starą zabudowę. W oddali pasie się krowa.

- W tym czasie było w Chrzanowie ok. 60 krów (dane z obowiązkowego ubezpieczenia zwierząt PZU). Nie był to widok rzadki - zaznacza pan Eugeniusz.

Przed nami bloki nr 12b, 14b i 16b przy ul. Broniewskiego. Z prawej strony, na ostatnim planie, cmentarz parafialny w Chrzanowie.

Pewnie już wiecie, z którego miejsca zostało zrobione publikowane zdjęcie. Jest to sąsiedztwo dzisiejszego Ronda Ofiar Faszyzmu (połączenie Zielonej, Mieszka I, Sikorskiego). Jakieś 200 metrów od ronda w kierunku boiska orlik.

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie głosiła akcję zbierania archiwalnych zdjęć, dokumentów, wspomnień związanych z osiedlem Północ. Po digitalizacji materiały zostaną zwrócone właścicielom w nienaruszonej formie.

- Pomóżcie nam przygotować historię osiedla. Materiały zostaną włączone do Cyfrowego Archiwum Ziemi Chrzanowskiej - mówi Małgorzata Zbroszczyk z chrzanowskiej MBP.

Przypomnijmy informacje, które już zamieszczaliśmy na przelom.pl:
Początki dzisiejszego osiedla Północ-Tysiąclecie sięgają lutego 1958 r., kiedy Sejm PRL ogłosił obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego, mające przypadać na lata 1960-1966.
Jedną z najważniejszych akcji, wpisanych w ten jubileusz, była „budowa tysiąca szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego". W wielu przypadkach, także w Chrzanowie, ten zamysł poszerzono o powstanie zupełnie nowego osiedla bloków wielorodzinnych. Prace na Północy wystartowały na początku lat 60. i trwały jeszcze w II poł. lat 70. Pierwotnie to skupisko bloków nazywano osiedlem Piastowskim lub Osiedlem Tysiąclecia.

CZYTAJ TEŻ:
Krowy na osiedlu Północ w Chrzanowie. Gdzie to jest?