Jubileuszu 150-lecia szkoły nie będzie. Jakie są pomysły na jej drugie życie? - przelom.pl
Zamknij

Jubileuszu 150-lecia szkoły nie będzie. Jakie są pomysły na jej drugie życie?

10:00, 19.03.2023
Skomentuj Budynek szkoły w Rozkochowie Budynek szkoły w Rozkochowie

Za kilka miesięcy, po 148 latach podstawówka w Rozkochowie przestanie istnieć. Gmina szuka pomysłu na wykorzystanie budynku.

Powstała w 1875 r. Szkoła Podstawowa w Rozkochowie od lat była najmniejszą i najdroższą w utrzymaniu (ze względu na małą liczbę uczniów) placówką w gminie.

Od dłuższego czasu krążyło nad nią widmo zamknięcia. Podjęte przed laty próby zmiany organu prowadzącego lub przekształcenia jej w filię szkoły w Babicach spełzły na niczym.

Podobnie było z planami likwidacji placówki, na co nie zgadzała się Małopolska Kurator Oświaty.

Wszystko zmieniło się w ubiegłym roku. Od 1 września w szkole w Rozkochowie nie ma bowiem ani jednego ucznia. Do pierwszej klasy po raz kolejny nie było naboru, a rodzice pozostałych uczniów - uczęszczający ostatnio do siódmej klasy - postanowili przenieść ich do podstawówki w Jankowicach.

Małopolska Kurator Oświaty ostatecznie pozytywnie zaopiniowała uchwałę Rady Gminy Babice o zamiarze likwidacji SP w Rozkochowie, ale rozkochowska placówka formalnie zostanie zamknięta dopiero po zakończeniu roku szkolnego 2022/2023.

Uczniom zlikwidowanej szkoły zapewniono możliwość nauki w SP w Babicach. Dzieci mają zagwarantowany bezpłatny transport i opiekę podczas dowozu.

W szkole w Rozkochowie została już tylko dyrektorka. Obecnie zajmuje się procedurą likwidacyjną, związaną z inwentaryzacją dokumentów i przekazaniem ich do kuratorium.

- Inwentaryzacja jest na etapie finalnym. Część wyposażenia została rozdysponowana po gminnych placówkach - mówi Radosław Warzecha.

Gmina nie zamierza sprzedawać budynku szkoły ani dopuścić do tego, żeby stał niewykorzystany i niszczał. Obecnie mieści się w nim prywatny żłobek i nadal ma tam funkcjonować.

Do wykorzystania jest jeszcze część budynku. Co tam powstanie, zależy od potencjalnych ofert. Według wójta powinno się to rozstrzygnąć w mają tego roku.

W grę wchodzi przykładowo dom spokojnej starości. Być może wróci temat wykorzystania obiektu przez Fundację Brata Alberta. Są też głosy o utworzeniu w Rozkochowie szkoły niepublicznej.

Przypomnijmy, że na jednej z zeszłorocznych sesji Rady Gminy Babice pojawił się temat przywrócenia w Rozkochowie podstawówki.

Jak tłumaczył Radosław Warzecha, osoba niebędąca mieszkanką gminy Babice, zorganizowała spotkanie w tej sprawie. Zaprosiła na nie wójta Babic i dyrektorkę szkoły w Płokach. Żadna konkretna oferta jednak się nie pojawiła.


Czytaj również

Wiosenny falstart Fabloku Chrzanów. Porażka w meczu "o sześć punktów" (WIDEO, ZDJĘCIA)

Trzebinia zagrała na szóstkę i została nowym liderem rozgrywek

"Zasłużony dla gminy Babice". Można jeszcze składać wnioski o przyznanie tytułu

Samochód dachował na drodze krajowej 79

Trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową (WIDEO)

Wiadukt kolejowy w Chrzanowie zostanie oświetlony, ale auta już pod nim nie pojadą (WIDEO, ZDJĘCIA)

(Michał Koryczan)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

AntypodAntypod

0 0

Radzio Warzecha tyle zarabia, że już dawno powinien mieć pomysł na ten budynek!!!

11:21, 19.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

texanskitexanski

0 0

Gdyby wójt nie działał na szkode tej szkoły to nadal by istniała ale namawiał rodziców na przenosiny dzieci do Babic , nawet bezpłatny transport załatwił ...

15:11, 23.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

texanskitexanski

0 0

A rodzice to podłapali bo chcieli aby ich dzieci były bardziej miastowe :D Kompleksy wyszły :D

15:14, 23.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TW_RysiekTW_Rysiek

0 0

Dokładnie, texanski.

08:07, 24.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Okładka książki w 100%- ntach trafiona. Ja bym jeszcze napisał w tytule : Ściskałam z czułością bambo bo myślałam że potrzebuje pomocy a jego kolega bimbo przyszedł w nocy i poczęstował mnie nożem.

Rob

08:57, 2025-05-13

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Dokładnie wiedziała na co się pisze.

dede

08:16, 2025-05-13

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Pisząc dzisiaj o szarości i biedzie w czasach PRL, warto unikać dokonywania manipulacji polegajacej na porównywaniu poziomu życia "wtedy" (lata 60/70) z tym poziomem dziś. Warto natomiast porównać z poziomem życia w innych krajach. Wystarczy nieco poczytać czy pooglądać zdjęcia i filmy z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Tylko nie porównywać polskiej wiochy z Paryżem, a porównać ją z wiochą w Masywie Centralnym, Pirenejach czy na włoskim południu. Rażących różnic nie widać, a dzielnice willowe u nas też się budowały. Oczywiście łatwiej wrzucić zdjęcie pustej półki sklepowej zastawionej butelkami z octem, zrobione w czasach najgłębszego kryzysu. Ja tam pamiętam te półki jako tako zapełnione z towarami, w tym takimi, na wiele których nie było nas w domu stać. Na szkolnych apelach (było coś takiego - lata 60-te) kierownik szkoły nie raz wymachiwał bułką z szynką przyniesioną przez sprzątaczkę ze śmietnika, wygłaszając okolicznościowe przemówienie w stylu; "wasi rodzice ciężko pracują, a wy ....". Po co więc ta ideologiczna przesada w prawie każdym tekście o tamtych latach? Prawdą jest, że nie było komórek, netu, komputerów i paru innych rzeczy, tylko że gdzie indziej też ich nie było.

stary zgred

07:57, 2025-05-13

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!

Złoty pył.

23:13, 2025-05-12

0%