Grzegorz połączony z kopalnią Sobieski - przelom.pl
Zamknij

Grzegorz połączony z kopalnią Sobieski

Łukasz DulowskiŁukasz Dulowski 11:00, 09.05.2025
Skomentuj Szyb Grzegorz, czyli inwestycja PKW SA Szyb Grzegorz, czyli inwestycja PKW SA

Południowy Koncern Węglowy poinformował, że nastąpił kluczowy etap w pogłębianiu szybu Grzegorz.

Znajduje się zaraz za osiedlem Kąty, w jaworznickiej Cezarówce. Około 50-metrowa wieża szybowa wpisała się już w lokalny krajobraz. Z daleka widać ją z różnych wyżej położonych miejsc.

- Uzyskano połączenie wentylacyjne szybu z wyrobiskami poziomymi ZG Sobieski na poziomie 540 metrów. To otwarcie nowego rozdziału w historii tej budowy – przekazuje PKW.

Grzegorz to pierwszy w historii polskiego górnictwa węglowego szyb głębiony z tzw. wieży szybowej ostatecznej. Jest też jedną z dwóch największych inwestycji górniczych w kopalniach węgla w Polsce w ostatnich 20 latach i pierwszą po 30 latach inwestycją w kopalniach węgla z zastosowaniem mrożenia górotworu. Generalnym wykonawcą projektu jest spółka Przedsiębiorstwo Budowy Szybów.

Szyb Grzegorz będzie pełnił szereg istotnych funkcji w Zakładzie Górniczym Sobieski. Do najważniejszych z nich należą:

  • Transport ludzi – szyb będzie służył jako główny środek transportu pracowników do i z wyrobisk znajdujących się w kopalni;
  • Transport materiałów – szyb umożliwi transport materiałów niezbędnych do eksploatacji oraz utrzymania wyrobisk;
  • Wentylacja – szyb będzie także częścią systemu wentylacyjnego kopalni, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza w wyrobiskach;
  • Bezpieczeństwo – szyb Grzegorz zapewni skrócenie czasu dojścia złogi do frontów eksploatacyjnych, co znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa pracy.

Uruchomienie szybu Grzegorz wpłynie na zwiększenie wydajności oraz efektywności wydobycia węgla w Zakładzie Górniczym Sobieski. Pozwoli też – w oparciu o bazę zasobową złoża Dąb – na stabilizację poziomu produkcji i zapewnienie ciągłość dostaw do energetyki. Uzyskanie pełnej funkcjonalności szybu znacząco wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa i komfortu pracy załogi, jak również – dzięki możliwości wyłączenia z eksploatacji znacznej części dotychczasowej infrastruktury – obniżenie kosztów funkcjonowania kopalni.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%