Nie masz konta? Zarejestruj się

Zdrowie

Zanim nie będzie za późno

03.10.2008 11:13 | 1 komentarz | 8 943 odsłon | red
Regularne badanie piersi to podstawa – nieustannie apelują do kobiet lekarze. I nie bez przyczyny. Rak piersi to najczęstszy rodzaj nowotworu, na jaki chorują panie.
1
Zanim nie będzie za późno
Anna Czyż
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Regularne badanie piersi to podstawa – nieustannie apelują do kobiet lekarze. I nie bez przyczyny. Rak piersi to najczęstszy rodzaj nowotworu, na jaki chorują panie.
Wczesne wykrycie zmian daje szansę wyleczenia. Jeśli masz powyżej 20 lat, badaj swe piersi regularnie. Zanim nie będzie za późno.
- Samobadanie najlepiej przeprowadzać tydzień po zakończonej miesiączce. Trzema palcami. Wyczucie mało ruchliwego zgrubienia, czy innych niepokojących zmian, to sygnał, by natychmiast udać się do lekarza – podkreśla Anna Czyż, prezes Stowarzyszenia Amazonki Ziemi Chrzanowskiej.
Nie każdy guzek musi być rakiem. Jeśli jednak pojawią się wątpliwości, wizyta u lekarza powinna odbyć się jak najszybciej. Nieraz od tego zależeć może życie.
Panie, chcące dokładnie poznać metody samobadania, czy zasięgnąć opinii lekarza, mogą udać się do Poradni Profilaktyki Raka Piersi w chrzanowskim szpitalu (parter, pok. nr 1). Skorzystać także powinny z porady dyżurującej tam położnej (Barbara Galus – dyżur: pn., wt. godz. 8-10.30). Na wszystkie pytania gotowe są odpowiedzieć również amazonki (ich adresy podajemy poniżej).
- Od kilku lat w chrzanowskim szpitalu istnieje możliwość przeprowadzenia badań natury raka. Można sprawdzić, czy nowotwór jest złośliwy, czy też nie. Na oddziale chirurgii onkologicznej przeprowadzane są zabiegi usuwania guzków. Dr Piotr Rembiecha od wielu lat jest naszym opiekunem – dodaje Anna Czyż.
Zarówno w powiecie chrzanowskim, jak i gminie Krzeszowice, cyklicznie prowadzone są akcje bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet w wieku najbardziej narażonym na nowotwory (50-69 lat). Choć większość lekarzy podkreśla, że badania powinny wykonywać również kobiety znacznie młodsze, po 35. roku życia, tylko gdzieniegdzie, dzięki pomocy sponsorów, udaje się je przeprowadzić. Dziewczętom po 20. zalecane jest badanie USG, ze względu na inną strukturę piersi.
16 października, o godz. 11, w przededniu Światowego Dnia Walki z Rakiem, w chrzanowskim starostwie odbędzie się organizowane przez chrzanowskie amazonki spotkanie pod hasłem „Chemia w domu” i „Uśmiech w chorobie”.
(E)

Czynniki ryzyka zachorowań na raka piersi:

 zachorowania na raka piersi w rodzinie
 średni wiek i wcześniej przebyte łagodne schorzenia piersi
 otyłość
 cukrzyca
 późna pierwsza ciąża
 niezdrowy styl życia (stres, spożywanie dużej ilości alkoholu, narażanie ciała na promieniowanie, dieta wysokotłuszczowa)

Kontakt z amazonkami:
Chrzanów: prezes Anna Czyż, tel. 668 143 976 – dyżury w szpitalu: każdy pierwszy czwartek miesiąca, w godz. 15-17, pok nr 3),       dyżury w Trzebini, ul. Rynek 18 – w każdy ostatni wtorek miesiąca, w godz. 15-17.
Krzeszowice: prezes Grażyna Piotrowska, tel. 601 211 694, dyżury – siedziba w krzeszowickim Ośrodku Rehabilitacji Narządu ruchu, ul. Daszyńskiego, poniedziałki - w godz. 10-12 i czwartki - w godz. 15-17. Nr tel. 12 282 00 22

Objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza: 

 zgrubienie w piersi lub w dole pachowym
 zmiana wielkości lub kształtu piersi
 zmiany w obrębie brodawki
(wklęśnięcie, pomarszczenie, zaczerwienienie, wydzielina)

Przełom nr 40 (856) 1.10.2008