OPINIA. W strategii są miliony na dworce, a do autobusu wejść się nie da - przelom.pl
Zamknij

OPINIA. W strategii są miliony na dworce, a do autobusu wejść się nie da

19:01, 09.03.2023
Skomentuj

Przyszłość 121 tys. obywateli Aglomeracji Chrzanowskiej, czyli całego powiatu, planuje garstka ludzi. Głównie urzędnicy. Leitmotivem w wydatkach jest "komunikacja".

Twórcy strategii na lata 2021-2027 nie ukrywają, że powstaje ona w oderwaniu od rzeczywistości i z bardzo skromnym udziałem środowisk lokalnych. Tłumaczą, że czas nagli.

Jestem jedną z 489 osób, które wypełniły opublikowaną w ub. roku ankietę, przygotowaną przez autorów "Strategii". Jestem też pewnie jedną z bardzo niewielu osób, które obejrzały zapis wideo z konsultacji tego dokumentu. Co ciekawe, zapis ten powstał nie z inicjatywy samej Aglomeracji będącej stowarzyszeniem, ale dzięki twórcy strony balin.pl, który przyszedł pytać na tych konsultacjach o drogi we wsi.

Było też ok. 20 urzędników z pięciu gmin oraz kilku mieszkańców. Ci ostatni chcieli sprawdzić, czy Strategia uwzględnia sprawy przyziemne, np. wspomniane drogi, opiekę nad seniorami. Jednak nic nie usłyszeli na te tematy podczas prezentacji. Dowiedzieli się, że to dokument na dużym poziomie ogólności (abstrakcji), aczkolwiek pojawia się w nim np. pomysł modernizacji dworca autobusowego w Chrzanowie (nie do końca wiadomo gdzie zlokalizowanego) i punktu przesiadkowego w Trzebini za grube miliony. Dlaczego? Bo ankieta pokazała, że poziom zadowolenia z komunikacji wewnęrznej jest słaby. Powstaną więc dworce.

Tymczasem rzeczywistość skrzeczy. Wejście do autobusu linii 15 na trzebińskiej Beresce w godzinach szczytu graniczy z cudem. Na zdublowanie kursów w godzinach szczytu nie ma pieniędzy. Nie ma też np. funduszy na ulepszenie komunikacji do szpitala, kórego parking nie wytrzymuje obciążenia. Takich przykładów jest pewnie wiele. I nie ma perspektyw, że do 2027 r. to się zmieni. Po co więc wydawać miliony na dworce? To jest tajemna wiedza autorów strategii, podobno przekazana we wszystkich dostępnych kanałach informacyjnych.

Długo się zastanawiałam, dlaczego powstałe w lipcu 2021 r. Stowarzyszenie Aglomeracja pod przywództwem burmistrzów, tak długo nie daje znaków życia i nie komunikuje tego, co robi, o czym myśli. Aż wreszcie pod koniec stycznia znalazłam przygotowany na zlecenie tejże Aglomeracji przez Stowarzyszenie Delta Partner za 70 tys. zł dokument o nazwie "Strategia ZIT Miejskiego obszaru Funkcjonalnego Chrzanowa". To moment, który Aglomeracja uznała za początek konsultacji, bo terminy naglą. Jak się okazało, to, co się znalazło w tym dokumencie, niespecjalnie spodobało się w urzędzie marszałkowskim. O te pomysły lokalni samorządowcy musieli powalczyć. Nikt nie przyznał się jednak publicznie, o co dokładnie chodziło.

Planowanie strategiczne to sprawa skomplikowana. Jeszcze trudniejsze okazało się komunikowanie go mieszkańcom, przedsiębiorcom, organizacjom pozarządowym. Póki co, jasne jest ono dla bardzo wąskiego grona urzędników. I nie widać, aby im bardzo zależało na rozjaśnieniu go w jakiś systemowy sposób przedstawicielom 121 000 obywateli powiatu chrzanowskiego, których dotyczy. Urzędnicy z góry zakładają, że zwykłych ludzi to nie interesuje.

Nie ma więc w tej sytuacji mowy o żadnym partnerstwie. Strategia faktycznie powstaje w oderwaniu od rzeczywistości, od zwykłych ludzi, na bazie wiedzy urzędniczej, kilkuset dość zagmatwanych ankiet i danych GUS.

Jej autorzy twierdzą, że wykorzystali wszystkie możliwe kanały dotarcia do mieszkańców pięciu gmin Aglomeracji, aby ich strategią zainteresować, i że szukali sprzymierzeńców. W formule zgłoszeń, nie zaproszeń. Czy to jest właściwa forma budowania partnerstwa? Na pewno nie. Notabene niektórzy partnerzy właśnie się wycofują. Nie chcą firmować dokumentu. Konsultacje (przedłużone do 10 marca) właściwie nikogo nie obchodzą.

Nie tak to wszystko powinno wyglądać.

 

 

  • Stowarzyszenie Aglomeracja chrzanowska to gminy funkcjonujące w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Chrzanowa. W porozumieniu z władzami województwa mają wspólnie ustalić najważniejsze cele i wskazać inwestycje niezbędne do ich osiągnięcia. Pieniądze na realizację tych zadań w formule ZIT (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) będą pochodzić z Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, finansowanego przez UE. Formuła stowarzyszenia umożliwić ma ponadgminne oddziaływanie realizowanych wspólnie przedsięwzięć.

 

(Alicja Molenda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

Berek997Berek997

0 0

A po co komu dworce...? jeśli komunikacja nie odpowiada na zapotrzebowanie mieszkańców tzw. "aglomeracji"... Władza, urzędnicy, przewodniczący ZK"KM" korzystają z własnych czy też służbowych samochodów, a nie z komunikacji autobusowej tak cudnie zorganizowanej przez wiadomy związek, gdzie wynagrodzenie otrzymuje się m.in. za odbieranie telefonów od radnych... nieprawdaż pani Agnieszko Siudo...? Kto się zetknął z komunikacją organizowaną w Jaworznie, ten szybko zauważa kolosalną różnicę...zwłaszcza na korzyść pasażerów, ale przecież w naszym grajdole chrzanowskim miała być komunikacja, jak nikt w całej Polsce nie ma...i to prawda...gorzej to jest tylko tam, gdzie kiedyś był PKS. Dopóki nie zmieni się myślenie o komunikacji, że ma służyć społeczeństwu, a nie zarabiać to nic się nie zmieni. A wystarczy wziąć pod uwagę większe zakłady pracy, szkoły oraz rozkład jazdy PKP i opracować układ tras i rozkład autobusów niezbędny dla potrzeb mieszkańców i w krótkim czasie okaże się, że jest duże zapotrzebowanie na większe autobusy, a w konsekwencji zmniejszenie ruchu samochodowego w miastach... ale bądźmy szczerzy...to jest temat nie do ogarnięcia dla obecnych rządzących... 22:38, 09.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stary zgredstary zgred

0 0

Dworce potrzebne są władzy, bo można na ich otwarciu się sfotografować. Jak tam się ma "dworzec" w Libiążu, bo kiedy bym nie jechał obok, tłumów nie widzę. 07:28, 10.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

abcabc

0 0

@stary zgred: bo z samego faktu, że na przystanku naklei się literki układające się w napis "DWORZEC AUTOBUSOWY" nie sprawi się, że ów przystanek stanie się realnym dworcem, ale burmistrz Libiąża pewnie myślał inaczej ;) odnoszę wrażenie, że włodarze oderwani są mocno od rzeczywistości, myśląc że jeżeli będą traktować mieszkańców jak idiotów to ci się nie zorientują. Drodzy mieszkańcy przed kolejnymi wyborami pomyślcie przez chwile i oddajcie rozsądnie głos. 07:49, 10.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GościówkaMGościówkaM

0 0

A u nas COŚ się buduje za Orionem,na to są pieniądze.... 13:00, 10.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ToedToed

0 0

Dobrze, że Pani Redaktor podjęła i rozświetliła ten temat, bo w mediach pojawia się jakaś Aglomeracja Chrzanowska, jakiś ZIT, jakiś Miejski Obszar Funkcjonalny (w skrócie MOF) – a raczej mało kto wie, co to jest i do czego ma nam służyć.
Na stronie internetowej www.chrzanow.pl nie potrafię znaleźć żadnej konkretnej informacji na ten temat – oprócz tej, że było ogłoszenie o tym, że powstała przedmiotowa „Strategia ..” i jest (teraz już była) poddana konsultacjom społecznym.
Wiadomo, że skróty ZIT, MOF itp. to urzędnicza nowomowa – sztuczne twory europejskich i krajowych urzędników – można je sobie przyswoić. Ale po co i dlaczego wymyślił ktoś do tego jeszcze Stowarzyszenie o nazwie „Aglomeracja Chrzanowska”? Wyraz „aglomeracja” w swym podstawowym znaczeniu odnosi się do jakiegoś obszaru i oznacza skupisko miast i wsi, które ze sobą sąsiadują i współpracują. W tym przypadku ten obszar został już opatrzony nazwą „MOF Chrzanowa” (nazwa zupełnie trafna). Po co zatem zatem wprowadzana jest dodatkowa nazwa „aglomeracja”, odnosząca się w dodatku do organizacji czyli ”stowarzyszenia” a nie do obszaru jej działalności? A tak naprawdę to to „stowarzyszenie” nie jest stowarzyszeniem, ale ma pełnić funkcję zarządzania inwestycjami zintegrowanymi w MOF Chrzanowa, bo jego członkami są gminy, reprezentowane przez swoje „organy wykonawcze”, czyli burmistrzów i wójtów oraz wyznaczonych przez nich urzędników. Czy nie prościej byłoby, gdyby to stowarzyszenie (a raczej związek międzygminny) nazywano po prostu „Zarząd ZIT w MOF Chrzanowa”, w skrócie „Zarząd ZIT”? A jego organ wykonawczy mógłby wtedy mieć powszechnie znaną nazwę np. „Prezydium Zarządu ZIT”.
A odnosząc się do treści dokumentu „Strategia ...”:
cdn...
12:28, 12.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ToedToed

0 0

A odnosząc się do treści dokumentu "Strategia ...":
Bez ankiet i naukowców każdy rozsądny obserwator powie, że podstawową przyczyną marginalizacji MOF Chrzanowa jest jego deindustrializacja i związany z tym brak możliwości znalezienia w tym regionie dobrze płatnej pracy Wystarczy porównać liczbę zatrudnionych teraz w lokalnym przemyśle z tym, co było 20 – 30 lat temu. Wtedy Chrzanów przyciągał ludzi z daleka, bo oferował dobry zarobek i mieszkanie. Teraz znaczna część ludzi wykształconych i aktywnych zawodowa szuka zatrudnienia poza MOF Chrzanowa – niektórzy dojeżdżają na Śląsk czy do Krakowa a inni opuszczają ten obszar na stałe.
Wspomniana ankieta wygląda na mało poważną – wśród ankietowanych dominują pracujące kobiety z wyższym wykształceniem – przypuszczalnie urzędniczki - osoby raczej zadowolone ze swojej pozycji społecznej, warunków ekonomicznych itp. Zestaw pytań też jest dziwaczny – przeważają tematy drugorzędne dla większości ludzi, stąd jako wynik ankiety (p.str.86) wyszło, że „kluczowym kierunkiem dalszego rozwoju Aglomeracji Chrzanowskiej jest poprawa jakości i dostępności komunikacji zbiorowej”.
A ja uważam, że podstawowym kierunkiem działania dla rozwoju, a raczej zahamowania degradacji MOF Chrzanowa, powinno być przygotowania i realizacja inwestycji, które w programie „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027” zaliczone zostałyby do grupy:
>Priorytet 1. Fundusze europejskie dla badań i rozwoju oraz przedsiębiorczości < (patrz: Strategia ...rozdział IV.2 - str. 121). Dlaczego nie ma w tej grupie przedsięwzięć zintegrowanych z MOF Chrzanowa? Nie widać potrzeby, czy może gminy realizują to samodzielnie?
12:30, 12.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • Remonty

    17.12.2024

    MALOWANIE, tapetowanie. Krótkie terminy., Tel. 784...

  • PRACA

    17.09.2024

    ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...

0%