- Mając takiego patrona, nic nam niestraszne - zauważa Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie przybliżając postać świętego, który opiekuje się Chrzanowem.
Natalia Feluś: Od kiedy św. Mikołaj jest patronem Chrzanowa?Kamil Bogusz: Od samego początku istnienia miasta. Najstarsze wzmianki o kościele pod wezwaniem św. Mikołaja sięgają XIV wieku. Zazwyczaj było tak, że miasto obierało takiego patrona, pod wezwaniem którego był kościół farny (główny kościół miejski). O Mikołaju jako patronie miasta - poświadczonym dokumentem - możemy mówić od XV-XVI wieku. Najstarszy wizerunek naszego patrona jest na pieczęci z połowy XVI wieku.
Jak wygląda ta pieczęć?
Na środku jest pełna postać św. Mikołaja, który w nogach ma herb Ligęzów - Półkozic, właścicieli naszego miasta. Chrzanów był miastem prywatnym, sami się rządziliśmy jako mieszczanie. Właścicielem nie był król ani klasztor, ale możnowładczy ród Ligęzów. Umieszczenie ich herbu u stóp patrona oznacza ważność rodu, a jednocześnie składanie hołdu świętemu Mikołajowi. Po lewej i po prawej stronie pojawiają się głowy osłów, czyli godło z herbu.
Sam Mikołaj stoi w pełnej krasie, trzymając trzy kule (swój symbol) i pastorał, co oznacza, że nas prowadzi i się nami opiekuje. Ma też w ręku księgę, czyli naucza. To jasny znak, że mając takiego patrona - nic nam niestraszne. Co ciekawe - św. Mikołaj jest ogolony, nie ma brody.
Wokół jego postaci jest łaciński napis Sigillum Civitatis Chrzanovie co oznacza pieczęć miasta Chrzanowa. Już wtedy mówimy więc o mieście (civitas), a nie miasteczku (oppidum), możemy więc być z tego dumni, gdyż oznacza to, że jesteśmy ważni. To też znak reklamowy, który mówił: patrzcie, nas stać, jesteśmy bogaci, przyjeżdżajcie do nas, inwestujcie. Sama pieczęć ewoluowała, ale postać św. Mikołaja jest na niej zawsze widoczna, aż do XIX w.
Zachęcamy do przeczytania całej rozmowy, która ukaże się w jutrzejszym wydaniu tygodnika "Przełom".
Antoninka19:02, 06.12.2022
A gdyby tak w parze z Mikołajem w pełnej krasie pojawił się burmistrz z głową pełną pomysłów cieszących mieszkańców, to dopiero byłaby pewność, że nic nam niestraszne.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża
Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!
Złoty pył.
23:13, 2025-05-12
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało
Ogień
22:11, 2025-05-12
Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę
Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.
Tak dla Polski
21:57, 2025-05-12
Miłość do klasyków jest jak postępująca choroba
Wreszcie jakis wartosciowy artykul na tym pozal sie Boze portaliku.
Jan66
21:28, 2025-05-12