Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Święty Mikołaj patronem Chrzanowa

06.12.2022 13:00 | 1 komentarz | 3 102 odsłony | Natalia Feluś

- Mając takiego patrona, nic nam niestraszne - zauważa Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie przybliżając postać świętego, który opiekuje się Chrzanowem.

1
Święty Mikołaj patronem Chrzanowa
Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie przy makiecie kościoła św. Mikołaja. Fot. NF
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Natalia Feluś: Od kiedy św. Mikołaj jest patronem Chrzanowa?

Kamil Bogusz: Od samego początku istnienia miasta. Najstarsze wzmianki o kościele pod wezwaniem św. Mikołaja sięgają XIV wieku. Zazwyczaj było tak, że miasto obierało takiego patrona, pod wezwaniem którego był kościół farny (główny kościół miejski). O Mikołaju jako patronie miasta - poświadczonym dokumentem - możemy mówić od XV-XVI wieku. Najstarszy wizerunek naszego patrona jest na pieczęci z połowy XVI wieku.

Jak wygląda ta pieczęć?

Na środku jest pełna postać św. Mikołaja, który w nogach ma herb Ligęzów - Półkozic, właścicieli naszego miasta. Chrzanów był miastem prywatnym, sami się rządziliśmy jako mieszczanie. Właścicielem nie był król ani klasztor, ale możnowładczy ród Ligęzów. Umieszczenie ich herbu u stóp patrona oznacza ważność rodu, a jednocześnie składanie hołdu świętemu Mikołajowi. Po lewej i po prawej stronie pojawiają się głowy osłów, czyli godło z herbu.

Sam Mikołaj stoi w pełnej krasie, trzymając trzy kule (swój symbol) i pastorał, co oznacza, że nas prowadzi i się nami opiekuje. Ma też w ręku księgę, czyli naucza. To jasny znak, że mając takiego patrona - nic nam niestraszne. Co ciekawe - św. Mikołaj jest ogolony, nie ma brody.

Wokół jego postaci jest łaciński napis Sigillum Civitatis Chrzanovie co oznacza pieczęć miasta Chrzanowa. Już wtedy mówimy więc o mieście (civitas), a nie miasteczku (oppidum), możemy więc być z tego dumni, gdyż oznacza to, że jesteśmy ważni. To też znak reklamowy, który mówił: patrzcie, nas stać, jesteśmy bogaci, przyjeżdżajcie do nas, inwestujcie. Sama pieczęć ewoluowała, ale postać św. Mikołaja jest na niej zawsze widoczna, aż do XIX w.

Rysunek pieczęci miasta Chrzanowa. Źródło: Muzuem w Chrzanowie

Zachęcamy do przeczytania całej rozmowy, która ukaże się w jutrzejszym wydaniu tygodnika "Przełom".