Uczniowie z ZSTU w Trzebini na podium ogólnopolskiego konkursu historycznego (WIDEO) - przelom.pl
Zamknij

Uczniowie z ZSTU w Trzebini na podium ogólnopolskiego konkursu historycznego (WIDEO)

10:00, 06.12.2022
Skomentuj Nagrodzeni Szymon Topól i Konrad Jaworek z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini. Fot. Archiwum szkoły Nagrodzeni Szymon Topól i Konrad Jaworek z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini. Fot. Archiwum szkoły

Szymon Topól i Konrad Jaworek z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini zdobyli 2. miejsce w 3. ogólnopolskim konkursie historycznym "Katyń 2022. Notacje filmowe".

Zadaniem uczestników konkursu była realizacja 7-minutowego nagrania o Ofierze Zbrodni Katyńskiej.

Historia rodziny

Do drugiego etapu jury zakwalifikowało dwie notacje filmowe zrealizowane przez uczniów ZSTU w Trzebini: "Jan Oczkowski w pamięci rodziny Oczkowskich" autorstwa Magdaleny Feliksik i Olimpii Smagi przy współpracy Anny Słowik oraz " Major Antoni Lange polski patriota", który znalazł się na podium w finale konkursu, wykonany przez Szymona Topola i Konrada Jaworka przy współpracy Jakuba Kai, nauczyciela fotografii w ZSTU. To on opowiedział razem ze swoim ojcem historię ich patriotycznej rodziny na tle skomplikowanej historii Polski. Major Antoni Lange to krewny, który był bratem prababci Jakuba Kai i został zamordowany w Charkowie przez sowietów.

Jak zaznaczają organizatorzy konkursu, ten jest próbą nawiązania bezpośredniej relacji pomiędzy pokoleniem Tik Toka a generacją, która obrazy ma zapisane w pamięci - potomkami Ofiar Zbrodni Katyńskiej, historykami, regionalistami.

Pasja to podstawa

- Od prawie 10 lat bierzemy udział w konkursach historycznych o tematyce Katynia (w tym po raz pierwszy) i 8 razy uczniowie zostali laureatami ogólnopolskimi. Pomimo, że kształcimy uczniów na techników, to również rozbudzamy ich zainteresowania, w tym historyczne - podkreśla Renata Kosowska Waleń, nauczycielka historii w ZSTU.

Laureaci Szymon Topól i Konrad Jaworek odebrali statuetki i nagrody na sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Warszawie.

[WIDEO]7366[/WIDEO]

(Natalia Feluś)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Pisząc dzisiaj o szarości i biedzie w czasach PRL, warto unikać dokonywania manipulacji polegajacej na porównywaniu poziomu życia "wtedy" (lata 60/70) z tym poziomem dziś. Warto natomiast porównać z poziomem życia w innych krajach. Wystarczy nieco poczytać czy pooglądać zdjęcia i filmy z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Tylko nie porównywać polskiej wiochy z Paryżem, a porównać ją z wiochą w Masywie Centralnym, Pirenejach czy na włoskim południu. Rażących różnic nie widać, a dzielnice willowe u nas też się budowały. Oczywiście łatwiej wrzucić zdjęcie pustej półki sklepowej zastawionej butelkami z octem, zrobione w czasach najgłębszego kryzysu. Ja tam pamiętam te półki jako tako zapełnione z towarami, w tym takimi, na wiele których nie było nas w domu stać. Na szkolnych apelach (było coś takiego - lata 60-te) kierownik szkoły nie raz wymachiwał bułką z szynką przyniesioną przez sprzątaczkę ze śmietnika, wygłaszając okolicznościowe przemówienie w stylu; "wasi rodzice ciężko pracują, a wy ....". Po co więc ta ideologiczna przesada w prawie każdym tekście o tamtych latach? Prawdą jest, że nie było komórek, netu, komputerów i paru innych rzeczy, tylko że gdzie indziej też ich nie było.

stary zgred

07:57, 2025-05-13

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!

Złoty pył.

23:13, 2025-05-12

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało

Ogień

22:11, 2025-05-12

Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę

Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.

Tak dla Polski

21:57, 2025-05-12

0%