Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Uczniowie z ZSTU w Trzebini na podium ogólnopolskiego konkursu historycznego (WIDEO)

06.12.2022 11:00 | 0 komentarzy | 3 704 odsłony | Natalia Feluś

Szymon Topól i Konrad Jaworek z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini zdobyli 2. miejsce w 3. ogólnopolskim konkursie historycznym "Katyń 2022. Notacje filmowe".

0
Uczniowie z ZSTU w Trzebini na podium ogólnopolskiego konkursu historycznego (WIDEO)
Nagrodzeni Szymon Topól i Konrad Jaworek z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini. Fot. Archiwum szkoły
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Zadaniem uczestników konkursu była realizacja 7-minutowego nagrania o Ofierze Zbrodni Katyńskiej.

Historia rodziny

Do drugiego etapu jury zakwalifikowało dwie notacje filmowe zrealizowane przez uczniów ZSTU w Trzebini: "Jan Oczkowski w pamięci rodziny Oczkowskich" autorstwa Magdaleny Feliksik i Olimpii Smagi przy współpracy Anny Słowik oraz " Major Antoni Lange polski patriota", który znalazł się na podium w finale konkursu, wykonany przez Szymona Topola i Konrada Jaworka przy współpracy Jakuba Kai, nauczyciela fotografii w ZSTU. To on opowiedział razem ze swoim ojcem historię ich patriotycznej rodziny na tle skomplikowanej historii Polski. Major Antoni Lange to krewny, który był bratem prababci Jakuba Kai i został zamordowany w Charkowie przez sowietów.

Jak zaznaczają organizatorzy konkursu, ten jest próbą nawiązania bezpośredniej relacji pomiędzy pokoleniem Tik Toka a generacją, która obrazy ma zapisane w pamięci - potomkami Ofiar Zbrodni Katyńskiej, historykami, regionalistami.

Pasja to podstawa

- Od prawie 10 lat bierzemy udział w konkursach historycznych o tematyce Katynia (w tym po raz pierwszy) i 8 razy uczniowie zostali laureatami ogólnopolskimi. Pomimo, że kształcimy uczniów na techników, to również rozbudzamy ich zainteresowania, w tym historyczne - podkreśla Renata Kosowska Waleń, nauczycielka historii w ZSTU.

Laureaci Szymon Topól i Konrad Jaworek odebrali statuetki i nagrody na sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Warszawie.