Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Kim była Janina, która dała nazwę kopalni w Libiążu?

12.06.2022 12:00 | 5 komentarzy | 8 811 odsłon | Marek Oratowski
12 czerwca to jeden z trzech dni w roku, kiedy życzenia przyjmują wszystkie Janiny. Chcieliśmy przy tej okazji przybliżyć sylwetkę tej, która dała nazwę kopalni w Libiążu.
5
Kim była Janina, która dała nazwę kopalni w Libiążu?
Pomnik Janiny w Parku Janiny w Libiążu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W lipcu 2006 roku doszło do odsłonięcia pomnika-fontanny Janiny, patronki kopalni. Uroczystość odbyła się w parku, któremu nadano nazwę Park Janiny. Obiekt składa się z kamiennego basenu-cokołu oraz z wykonanych z brązu posągu Janiny, rzeźb gęsi oraz dwóch tablic. Autorem pomnika mającego 180 cm wysokości jest Jan Funek.

Imieniem „Janina" na początku nazwany został pierwszy z szybów kopalni w Libiążu, a potem zaczęto w ten sposób nazywać całą kopalnię. Nie wiadomo, kto nadał to imię. Sama postać patronki kopalni jest owiana tajemnicą.

Przez długi czas w mieście lansowano wersję, że Janina była córką dyrektora kopalni Alexisa Barteta, o czym pisano w monografii kopalni. Okazało się jednak, że nazwa szybu „Janina" pojawiła się przed 1908 rokiem, podczas gdy Bartet pojawił się w Libiążu kilka lat później. Dlatego Janina - piękna pasterka - to raczej bohaterka miejscowej legendy, niż historyczna postać. Tak czy owak jej pomnik jest dziś jednym z symboli miasta.