Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

OPINIA. Starość może być piękna, ale nie zawsze taka jest

02.12.2021 13:00 | 0 komentarzy | 3 405 odsłony | Grażyna Kaim

Jest w obiegu takie powiedzenie, że starość się Panu Bogu nie udała. W bieżącym numerze tygodnika "Przełom" znajdą Państwo trzy materiały, które do tej starości nawiązują.

0
OPINIA. Starość może być piękna, ale nie zawsze taka jest
Grażyna Kaim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Jest w Chrzanowie małżeństwo państwa Józewiczów. To znane w powiecie nazwisko. Od lat prowadzą w mieście całodobowy dom opieki dla osób starszych, chorych i samotnych. Ponieważ sami są już seniorami, chcieliby przekazać dzieło swojego życia komuś młodszemu. Chętnych jednak nie ma.

Dodatkowym problemem, z którym cały czas się borykają są pieniądze. Choć pobyt w ośrodku jest płatny, to koszty związane np. z personelem czy opłaty za media są na tyle wysokie, że pieniędzy ciągle brakuje. Placówka nie dostaje żadnego dofinansowania, korzysta jedynie z dobrowolnej pomocy darczyńców.

Od kilku lat Józewiczowie chcą sprawą zainteresować lokalne samorządy, które miałyby przejąć od nich ten obowiązek. Ale te, choć zainteresowanie tematem okazują, to nic konkretnego z tego nie wynika.

Nie chcę myśleć, co będzie, gdy prowadzenie przez nich domu opieki stanie się naprawdę niemożliwe? Na co wówczas mogą liczyć przebywający tam podopieczni? O problemie piszemy w najnowszym numerze "Przełomu".

Temat starości przewija się też w tekście na temat raportu o biedzie przygotowanego przez Stowarzyszenie Wiosna - organizatora Szlachetnej Paczki.

W wyniku społecznych programów pomocowych dla rodzin, takich jak 500+, 300+, bieda z rodzin wielodzietnych przechyla się na stronę osób starszych. Jak wynika z raportu, teraz to w tej grupie jest najwięcej osób pozostających w skrajnej nędzy.

Wyostrzmy więc zmysły, rozejrzyjmy się dookoła i interweniujmy, pomagajmy, jeśli to tylko możliwe.

Właśnie taki apel wysyła do ludzi stulatka - Maria Wentrys. Nie chce dawać młodszym żadnych rad, poza tą jedną: trzeba w potrzebie pomagać innym.

Pani Maria jest bohaterką tekstu, który też jest w najnowszym wydaniu tygodnika. Opowiada on o trudnym życiu i pięknej starości. Takiej, jaką można sobie wymarzyć - w otoczeniu bliskich (i to z kilku pokoleń), pełną troski i miłości.

Może Bóg miał na myśli taką właśnie starość...

Papierowe wydanie gazety znajdą Państwo w punktach sprzedaży na terenie powiatu chrzanowskiego i w gminie Krzeszowice. Wydanie elektroniczne można kupić w elektronicznym kiosku

Zapraszam

Grażyna Kaim