Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Zamek Moszna – polski Disneyland

09.06.2021 15:00 | 1 komentarz | 3 792 odsłony | Zdjęcia i tekst Łukasz Głuch
Z ARCHIWUM TYGODNIKA „PRZEŁOM".
Na mapie Polski są setki wspaniałych i okazałych zamków. Takim, obok którego nie można przejść obojętnie, jest zamek w Mosznej w województwie opolskim.
1
Zamek Moszna – polski Disneyland
Zamek Moszna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Został zbudowany z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. W każdym miejscu podczas zwiedzania spotykamy misterne zdobienia. Patrząc na ten zamek od każdej strony, a szczególnie od strony ogrodów, nie można nie dostrzec jego podobieństwa do zamku znanego z bajek Walta Disneya. Dlatego przez wielu zamek w Mosznej nazywany jest polskim Disneylandem.

Powstał w XVIII wieku jako pałac barokowy. Obecna postać została mu nadana po pożarze w 1896 roku. Wielokrotnie przechodził z rąk do rąk różnych rodzin arystokratycznych. Podczas II wojny światowej znajdował się w nim szpital, a w 1945 roku stacjonowały w zamku oddziały radzieckie. Doprowadziło to do jego dewastacji - podobnie jak w przypadku wielu innych cennych zabytków, które znalazły się na drodze przemarszu sowietów. Cenne obrazy, rzeźby i dzieła sztuki zostały wywiezione z Mosznej do Związku Radzieckiego. Po wojnie zamek był siedzibą różnych instytucji takich jak sanatorium oraz szpital leczący nerwice. Aktualnie zamek jest udostępniony do zwiedzania, a w jego murach mieści się hotel i restauracja. Warto spędzić trochę czasu w otaczającym go parku.

Zamek Moszna

Zamek Moszna

Zamek Moszna

Zamek Moszna

Zamek Moszna

Lokalizacja:
Zielina, Moszna,
ul. Zamkowa 1.
Województwo opolskie,
powiat krapkowicki.

 

Łukasz Głuch mieszka w Trzebini. Fotografią zajmuje się amatorsko. Ulubione jego tematy to motoryzacja, historia, militaria, relacje z imprez o różnej tematyce. Prowadzi na Facebooku stronę „Od zlotu do zlotu".

Archiwum Przełomu nr 32/2020