Cmentarz parafialny w Babicach jest najstarszym w gminie. Można na nim spotkać groby mające dużą wartość historyczną.
Najstarsze zapiski z ksiąg metrykalnych wspominają o pochówkach z XVIII wieku. Niewykluczone jednak, że zmarłych grzebano tutaj już wcześniej.Prawdopodobnie, zanim powstał obecny cmentarz, zmarłych grzebano nieopodal kościoła parafialnego. Śladów tych pochówków próżno tam jednak szukać. Podobnie jak tych XVIII-wiecznych na cmentarzu.
Zostały albo zlikwidowane, albo na kamiennych tablicach widać co najwyżej pojedyncze litery lub cyfry. Nie brakuje natomiast nagrobków z XIX wieku.
Jeden z najstarszych pochodzi z 1877 roku. Pochowano w nim Pawła Urbańczyka, włościanina z Babic.
Na cmentarzu spoczęli także tutejsi proboszczowie. Groby księży Piotra Papuzińskiego i Jana Kosowskiego pochodzą z początków minionego stulecia.
Jak to na starych cmentarzach, także i w Babicach można znaleźć prawdziwe perełki. Może nie architektoniczne, ale mające dużą wartość historyczną.
Do ich grona śmiało można zaliczyć grób Jana i Władysława Taborskich, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Pierwszy na rosyjskim, drugi na południowo-wschodnim froncie. Władysław został odznaczony orderem Virtuti Militari.
Będąc na cmentarzu w Babicach nie sposób też nie dostrzec rzucającego się w oczy grobu Ryszarda Kowalskiego, tragicznie zmarłego działacza Solidarności.
Na cmentarzu w oczy rzuca się plac wielkości małego boiska. Nie ma na nim nagrobków ani krzyży. Wśród traw można zobaczyć tabliczkę z napisem "Bezwzględny zakaz wysypywania śmieci".
Jak mówi pasjonat lokalnej historii, Mirosław Dudek z Babic, to właśnie tam, na niepoświęconej ziemi, chowani byli m.in. samobójcy oraz innowiercy.
Przeczytaj również:
Zatrzymany pijany kierowca uciekł z samochodu. Miał ponad 3 promile
Stłuczka w Chrzanowie. Uwaga na utrudnienia
Zmarnowany karny i pierwsza strata punktów Trzebini u siebie (WIDEO, ZDJĘCIA)
Koronawirus. Rekord zakażeń w Polsce. 28 nowych przypadków w powiecie
Koronawirus. Unia pomaga mieszkańcom wsi
Muzeum będzie teraz otwarte krócej
W weekend warto się wybrać do Puszczy Dulowskiej
We Wszystkich Świętych można za darmo jeździć autobusem
Minibusy pojadą inaczej. Przewoźnik zmienia rozkład jazdy
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Pisząc dzisiaj o szarości i biedzie w czasach PRL, warto unikać dokonywania manipulacji polegajacej na porównywaniu poziomu życia "wtedy" (lata 60/70) z tym poziomem dziś. Warto natomiast porównać z poziomem życia w innych krajach. Wystarczy nieco poczytać czy pooglądać zdjęcia i filmy z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Tylko nie porównywać polskiej wiochy z Paryżem, a porównać ją z wiochą w Masywie Centralnym, Pirenejach czy na włoskim południu. Rażących różnic nie widać, a dzielnice willowe u nas też się budowały. Oczywiście łatwiej wrzucić zdjęcie pustej półki sklepowej zastawionej butelkami z octem, zrobione w czasach najgłębszego kryzysu. Ja tam pamiętam te półki jako tako zapełnione z towarami, w tym takimi, na wiele których nie było nas w domu stać. Na szkolnych apelach (było coś takiego - lata 60-te) kierownik szkoły nie raz wymachiwał bułką z szynką przyniesioną przez sprzątaczkę ze śmietnika, wygłaszając okolicznościowe przemówienie w stylu; "wasi rodzice ciężko pracują, a wy ....". Po co więc ta ideologiczna przesada w prawie każdym tekście o tamtych latach? Prawdą jest, że nie było komórek, netu, komputerów i paru innych rzeczy, tylko że gdzie indziej też ich nie było.
stary zgred
07:57, 2025-05-13
Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża
Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!
Złoty pył.
23:13, 2025-05-12
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało
Ogień
22:11, 2025-05-12
Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę
Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.
Tak dla Polski
21:57, 2025-05-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz