Żołnierze, księża i działacz Solidarności. Wszyscy spoczęli na tym cmentarzu - przelom.pl
Zamknij

Żołnierze, księża i działacz Solidarności. Wszyscy spoczęli na tym cmentarzu

08:00, 01.11.2020
Skomentuj Widok na cmentarz w Babicach Widok na cmentarz w Babicach

Cmentarz parafialny w Babicach jest najstarszym w gminie. Można na nim spotkać groby mające dużą wartość historyczną.

Najstarsze zapiski z ksiąg metrykalnych wspominają o pochówkach z XVIII wieku. Niewykluczone jednak, że zmarłych grzebano tutaj już wcześniej.

Prawdopodobnie, zanim powstał obecny cmentarz, zmarłych grzebano nieopodal kościoła parafialnego. Śladów tych pochówków próżno tam jednak szukać. Podobnie jak tych XVIII-wiecznych na cmentarzu.

Zostały albo zlikwidowane, albo na kamiennych tablicach widać co najwyżej pojedyncze litery lub cyfry. Nie brakuje natomiast nagrobków z XIX wieku.

Jeden z najstarszych pochodzi z 1877 roku. Pochowano w nim Pawła Urbańczyka, włościanina z Babic.

Na cmentarzu spoczęli także tutejsi proboszczowie. Groby księży Piotra Papuzińskiego i Jana Kosowskiego pochodzą z początków minionego stulecia.

Jak to na starych cmentarzach, także i w Babicach można znaleźć prawdziwe perełki. Może nie architektoniczne, ale mające dużą wartość historyczną.

Do ich grona śmiało można zaliczyć grób Jana i Władysława Taborskich, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Pierwszy na rosyjskim, drugi na południowo-wschodnim froncie. Władysław został odznaczony orderem Virtuti Militari.

Będąc na cmentarzu w Babicach nie sposób też nie dostrzec rzucającego się w oczy grobu Ryszarda Kowalskiego, tragicznie zmarłego działacza Solidarności.

Na cmentarzu w oczy rzuca się plac wielkości małego boiska. Nie ma na nim nagrobków ani krzyży. Wśród traw można zobaczyć tabliczkę z napisem "Bezwzględny zakaz wysypywania śmieci".

Jak mówi pasjonat lokalnej historii, Mirosław Dudek z Babic, to właśnie tam, na niepoświęconej ziemi, chowani byli m.in. samobójcy oraz innowiercy.


Przeczytaj również:

Zatrzymany pijany kierowca uciekł z samochodu. Miał ponad 3 promile

Stłuczka w Chrzanowie. Uwaga na utrudnienia

Zmarnowany karny i pierwsza strata punktów Trzebini u siebie (WIDEO, ZDJĘCIA)

Koronawirus. Rekord zakażeń w Polsce. 28 nowych przypadków w powiecie

Koronawirus. Unia pomaga mieszkańcom wsi

Muzeum będzie teraz otwarte krócej

W weekend warto się wybrać do Puszczy Dulowskiej

We Wszystkich Świętych można za darmo jeździć autobusem

Minibusy pojadą inaczej. Przewoźnik zmienia rozkład jazdy

 

 

(Michał Koryczan)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Pisząc dzisiaj o szarości i biedzie w czasach PRL, warto unikać dokonywania manipulacji polegajacej na porównywaniu poziomu życia "wtedy" (lata 60/70) z tym poziomem dziś. Warto natomiast porównać z poziomem życia w innych krajach. Wystarczy nieco poczytać czy pooglądać zdjęcia i filmy z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Tylko nie porównywać polskiej wiochy z Paryżem, a porównać ją z wiochą w Masywie Centralnym, Pirenejach czy na włoskim południu. Rażących różnic nie widać, a dzielnice willowe u nas też się budowały. Oczywiście łatwiej wrzucić zdjęcie pustej półki sklepowej zastawionej butelkami z octem, zrobione w czasach najgłębszego kryzysu. Ja tam pamiętam te półki jako tako zapełnione z towarami, w tym takimi, na wiele których nie było nas w domu stać. Na szkolnych apelach (było coś takiego - lata 60-te) kierownik szkoły nie raz wymachiwał bułką z szynką przyniesioną przez sprzątaczkę ze śmietnika, wygłaszając okolicznościowe przemówienie w stylu; "wasi rodzice ciężko pracują, a wy ....". Po co więc ta ideologiczna przesada w prawie każdym tekście o tamtych latach? Prawdą jest, że nie było komórek, netu, komputerów i paru innych rzeczy, tylko że gdzie indziej też ich nie było.

stary zgred

07:57, 2025-05-13

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!

Złoty pył.

23:13, 2025-05-12

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało

Ogień

22:11, 2025-05-12

Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę

Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.

Tak dla Polski

21:57, 2025-05-12

0%