Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Dzisiaj jest rocznica nalotu na trzebińską rafinerię

07.08.2020 18:13 | 7 komentarzy | 4 739 odsłony | Alicja Molenda

Pamiętają o tym dniu miłośnicy lokalnej historii z Trzebini. Dzisiaj tradycyjnie spotkali się przy bunkrze na Fabrycznej.

7
Dzisiaj jest rocznica nalotu na trzebińską rafinerię
Pomnik ofiar bombardowania rafinerii w Trzebini 7 sierpnia 1944 r. Fot. Jolanta Piskorz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bunkier jest miejscem symbolicznym. Wprost kojarzony jest z historią II wojny światowej. Zbudowali go pod koniec wojny więźniowe pobliskiego oddziału obozu koncentacyjnego na Trzebionce. Jest jedynym ocalałym tego typu obiektem. W sąsiedztwie rafinerii nafty - zakładu o znaczeniu strategicznym, było ich kilka. Był tam również podziemny schron. W miejscu, gdzie jeszcze do niedawna funkcjonowała przychodnia Medicus.

Przy bunkrze, co rok, spotkania z historią organizuje Koło PTTK Nafta pod przewodnictwem Stefana Lasonia, emerytowanego pracownika rafinerii. W tym roku uczestników było nieco mniej niż w ubiegłym, ale przyszli ci najwierniejsi lokalnej przeszłości. O historii zakładu opowiadała dr Jolanta Piskorz, a o bombardowaniu i 17. trzebińskich bohaterach związanych z lotnictwem w czasie II wojny światowej i RAF-em opowiadał Stefan Lasoń.

Dla porządku warto wspomnieć, że ofiary bombardowania z 7 sierpnia 1944 roku spoczywają na trzebińskim cmentarzu parafialnym przy ul. Luzara.