Dzisiaj jest rocznica nalotu na trzebińską rafinerię - przelom.pl
Zamknij

Dzisiaj jest rocznica nalotu na trzebińską rafinerię

16:13, 07.08.2020
Skomentuj Pomnik ofiar bombardowania rafinerii w Trzebini 7 sierpnia 1944 r. Fot. Jolanta Piskorz Pomnik ofiar bombardowania rafinerii w Trzebini 7 sierpnia 1944 r. Fot. Jolanta Piskorz

Pamiętają o tym dniu miłośnicy lokalnej historii z Trzebini. Dzisiaj tradycyjnie spotkali się przy bunkrze na Fabrycznej.

Bunkier jest miejscem symbolicznym. Wprost kojarzony jest z historią II wojny światowej. Zbudowali go pod koniec wojny więźniowe pobliskiego oddziału obozu koncentacyjnego na Trzebionce. Jest jedynym ocalałym tego typu obiektem. W sąsiedztwie rafinerii nafty - zakładu o znaczeniu strategicznym, było ich kilka. Był tam również podziemny schron. W miejscu, gdzie jeszcze do niedawna funkcjonowała przychodnia Medicus.

Przy bunkrze, co rok, spotkania z historią organizuje Koło PTTK Nafta pod przewodnictwem Stefana Lasonia, emerytowanego pracownika rafinerii. W tym roku uczestników było nieco mniej niż w ubiegłym, ale przyszli ci najwierniejsi lokalnej przeszłości. O historii zakładu opowiadała dr Jolanta Piskorz, a o bombardowaniu i 17. trzebińskich bohaterach związanych z lotnictwem w czasie II wojny światowej i RAF-em opowiadał Stefan Lasoń.

Dla porządku warto wspomnieć, że ofiary bombardowania z 7 sierpnia 1944 roku spoczywają na trzebińskim cmentarzu parafialnym przy ul. Luzara.

 

(Alicja Molenda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

WH1991WH1991

0 0

Pomnik znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. Luzara w Trzebini.

19:52, 07.08.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Alicja MolendaAlicja Molenda

0 0

Dziękuję za doprecyzowanie informacji. Już poprawiam.

08:20, 08.08.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stary zgredstary zgred

0 0

Ejże szanowni. Nie ten pomnik, tylko poprzedni (na tym samym miejscu), z bombą. Jaka to w dzieciństwie, na Wszystkich Świętych atrakcja była do niego polecieć i świeczkę zapalić. Harcerze stali. Podobno ciężko znaleźć jego zdjęcia. Może redakcja poszuka. U czytelników oczywiście.

10:13, 08.08.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Promil_plPromil_pl

0 0

A co się stało z poprzednim pomnikiem?

10:26, 08.08.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

passatwvpassatwv

0 0

Nie da sie otworzyc galerii, dlaczego?

15:24, 08.08.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Nowy parking w Trzebini. Płatny czy darmowy?

Wkrótce wszystko w Trzebini będzie płatne?

Trzebinia

09:15, 2025-05-13

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Okładka książki w 100%- ntach trafiona. Ja bym jeszcze napisał w tytule : Ściskałam z czułością bambo bo myślałam że potrzebuje pomocy a jego kolega bimbo przyszedł w nocy i poczęstował mnie nożem.

Rob

08:57, 2025-05-13

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Dokładnie wiedziała na co się pisze.

dede

08:16, 2025-05-13

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Pisząc dzisiaj o szarości i biedzie w czasach PRL, warto unikać dokonywania manipulacji polegajacej na porównywaniu poziomu życia "wtedy" (lata 60/70) z tym poziomem dziś. Warto natomiast porównać z poziomem życia w innych krajach. Wystarczy nieco poczytać czy pooglądać zdjęcia i filmy z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Tylko nie porównywać polskiej wiochy z Paryżem, a porównać ją z wiochą w Masywie Centralnym, Pirenejach czy na włoskim południu. Rażących różnic nie widać, a dzielnice willowe u nas też się budowały. Oczywiście łatwiej wrzucić zdjęcie pustej półki sklepowej zastawionej butelkami z octem, zrobione w czasach najgłębszego kryzysu. Ja tam pamiętam te półki jako tako zapełnione z towarami, w tym takimi, na wiele których nie było nas w domu stać. Na szkolnych apelach (było coś takiego - lata 60-te) kierownik szkoły nie raz wymachiwał bułką z szynką przyniesioną przez sprzątaczkę ze śmietnika, wygłaszając okolicznościowe przemówienie w stylu; "wasi rodzice ciężko pracują, a wy ....". Po co więc ta ideologiczna przesada w prawie każdym tekście o tamtych latach? Prawdą jest, że nie było komórek, netu, komputerów i paru innych rzeczy, tylko że gdzie indziej też ich nie było.

stary zgred

07:57, 2025-05-13

0%