Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Mamo, nie pójdziesz teraz na żadne wybory

29.03.2020 22:25 | 76 komentarzy | 9 276 odsłon | Alicja Molenda

Dzisiaj tłumaczyłam mojej 83-letniej mamie, dlaczego nie pójdzie w maju na wybory.

76
Mamo, nie pójdziesz teraz na żadne wybory
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dialog był mniej więcej taki:

- Jak to nie pójdę na wybory, zawsze chodziłam!

- Teraz nie pójdziesz.

- Dlaczego?

- Bo nie możesz wychodzić z domu.

- Dlaczego?

- Bo to nie jest dla ciebie bezpieczne.

- W maju też nie będzie?

- W maju też może nie być bezpieczne.

- Dlaczego...

Było jeszcze sto innych pytań. Wzięły się stąd, że od dwóch dni telewizja ciągle mówi o wyborach. A przecież tematu bardziej przykuwającego uwagę niż walka z pandemią i ratowanie gospodarki, powinno nie być.

Na szczęście mama nie pyta jeszcze o projekt wprowadzenia głosowania korespondencyjnego dla obywateli 60+. Jest ich w Polsce 8 milionów. Chyba by jednak z tej możliwości nie skorzystała, bo nauczona jest chodzić na wybory i tak pewnie zostanie. Pójdzie na pewno, ale nie w maju.

Mając na uwadze spokój seniorów i ich opiekunów,  mam nadzieję, że temat majowych "wyborów" jutro przestanie istnieć, bo wszyscy powinniśmy się skoncentrować na sprawach zdrowia i życia. Nie potrzeba nam dodatkowych atrakcji. To nie jest czas na zgłaszanie czyjejkolwiek chęci głosowania do gminy, przysyłanie i odsyłanie wyborczych papierów, angażowanie jakichkolwiek ludzi do zajmowania się tym tematem. Poza tym, w obecnej sytuacji, gdy trwają społeczne zbiórki na maseczki, respiratory i inne ważne dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia rzeczy, żal pieniędzy na operację "wybory".

Ludziom starszym bardzo trudno jest wiele rzeczy wytłumaczyć. Powoli oswajają się, że w ogóle nie powinni wychodzić na ulicę, na pocztę, do sklepu, do banku. Pytają, czy nie braknie pieniędzy, czy kartą zawsze można będzie zapłacić, choć bardziej wierzą w gotówkę. Trzeba im w rozumieniu otaczającego świata pomagać, podobnie jak w sprawach bytowych i zdrowotnych. Dodatkowe tematy do rozumienia nie są im dziś potrzebne.  Na wybieranie prezydenta przyjdzie czas. Ja się również na żadne wybory w maju nie wybieram.

To jest tak moja refleksja na koniec dnia.