Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zanim zniknie absurdalny zakaz w Chrzanowie...

30.08.2019 18:05 | 10 komentarzy | 6 383 odsłon | Alicja Molenda

Ludzie mówią, że jak już z pieskami można będzie spacerować wszędzie, to na razie lepiej po mieście nie chodzić. Wieść o likwidacji zakazu chodzenia z psami po parkach i miejscach publicznych jest szeroko dyskutowana. Postanowiłam dodać do tej dyskusji własną opinię.

10
Zanim zniknie absurdalny zakaz w Chrzanowie...
Krzeszowice. Estetyczny pojemnik na psie kupki wygląda tak.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Zlikwidujemy absurdalny zakaz spacerów z psami w parkach i w innych miejscach publicznych. Na najbliższą sesję Rady Miejskiej przygotowałem projekt uchwały w sprawie zmiany „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Chrzanów" likwidujący te ograniczenia. W Chrzanowie będzie można spacerować z pieskiem praktycznie wszędzie - zadeklarował burmistrz Robert Maciaszek.

Powiem tak: inicjatywa fajna, młodzieńcza, wymierzona w stary i sprzeczny z prawem zakaz, chyba jednak przedwczesna. Większość radnych pewnie ją klepnie we wtorek na sesji, ale może zanim to zrobi, przynajmniej chwilę podyskutuje o skutkach. I wcale nie dlatego, żebym coś miała przeciwko zwierzętom i ich właścicielom.

Moim zdaniem, uchwałę powinna poprzedzić szeroko zakrojona akcja edukacyjna, a przede wszystkim mała inwestycja, czyli wyposażenie miasta w rzucające się w oczy pojemniki na psie kupy z woreczkami i wprost sformułowaną zachętą do sprzątania. Po co? Po to, żeby przechadzając się po miejskich chodnikach, nie ślizgać się na psich odchodach. Wielu właścicieli jeszcze tego nie potrafi robić, więc trzeba ich nauczyć. Wystarczy się przejść aleją, Dobczycką, 29 Listopada, by sprawdzić czy mam rację.  Służę dokumentacją z dzisiejszej przechadzki po centrum. Mam z niej więcej materiałów do przemyślenia i pokazania.

W Chrzanowie pojemników nie widziałam (gdyby ktoś pytał o Trzebinię to też nie). Jeśli nawet gdzieś są (???), to absolutnie nie rzucają się w oczy, a powinny. Mam na myśli urządzenia takie jak to, pokazane na zdjęciu. Przykładu nie trzeba było daleko szukać. Wystarczy wyskoczyć do Krzeszowic.

Obowiązkiem właścicieli czworonogów w Chrzanowie wynikającym z Regulaminu utrzymania czystości i porządku jest: "natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez psy i inne zwierzęta domowe w miejscach publicznych (w tym na zieleńcach) i umieszczanie tych nieczystości w pojemnikach do zbierania odpadów". Ja się pytam, gdzie one są????